fbpx

24.11.2017

Inese Vaidere, Eiropas Parlamenta deputāte: "Vispirms jau ļoti ziņas tiem, kas iepērkas internetā - šonedēļ panākta vienošanās aizliegt diskrimināciju (ģeobloķēšanu) atkarībā no pircēja dzīves vietas. Ģeobloķēšana notiek, kad pircēja IP, pasta adreses vai kredītkartes izdošanas valsts dēļ tiek liegta piekļuve precēm vai pakalpojumiem no citām ES valstīm. Šī prakse ir plaši izplatīta. 2015. gadā 63 % no visām izvērtētajām tīmekļa vietnēm praktizēja ģeobloķēšanu.


Pateicoties jaunajiem noteikumiem, kurus izstrādājām Eiropas Parlamenta Iekšējā tirgus komitejā, Latvijas iedzīvotāji varēs citas valsts interneta lapās iegādāties preces, rezervēt viesnīcu vai norēķināties ar savu kredītkarti tāpat kā to dara Latvijā.


Tomēr jāatzīst - šis ir tikai pirmais no daudzajiem soļiem godīgiem tiešsaistes darījumiem.
Nereti esmu dzirdējusi no cilvēkiem: "apskatījos biļetes cenu, bet pēc 10 minūtēm tā jau bija cēlusies!" Tāpat, izplatīta ir t.s ēš, kad viena un tā paša pakalpojuma cena atšķiras, atkarībā no pircēja profila. Kompānijas savāc informāciju par patērētāju un izmantot to, nosakot konkrētajam patērētājam “piemērotāko cenu”. Vai zinājāt, ka, rezervējot aviobiļeti ar Apple datoru tā būs dārgāka, nekā to darot ar Dell datoru? Tāpat, cena tiks pielāgota jūsu iepriekš veiktajām rezervācijām, jūsu mītnes vietai u.c informācijai, kas pakalpojuma sniedzējam pieejama.


Šā šī ā. Digitālā vienotā tirgus daba grupā šodien uzklausījām ekspertus, kā arī spriedām par to, kā rīkoties, lai šādu negodīgu patērētāju diskrimināciju novērstu. Tāpat turpinām strādāt pie tā, lai samazinātu pārrobežu pasta sūtījumu piegādes cenas, kuras vēl joprojām attur iedzīvotājus no produktu pārdošanas un iegādes visā ES."