fbpx

07.11.2017

Šodien, 7. novembrī Eiropas Parlamentā (EP) Briselē deputāte Inese Vaidere organizē ES mēroga diskusiju par kūdras izmantošanu enerģijas ražošanā.  

Eiropas Parlamenta deputāte Inese Vaidere skaidro: "Latvijai ir liels potenciāls izmantot kūdru enerģijas ražošanā, bet šobrīd pie mums nav labvēlīga normatīvā regulējuma, kas atbalstītu kurināmo kūdru kā energoavotu.” Deputāte norāda, ka problēma nav tikai Latvijā, arī visā Eiropā trūkst izpratnes par kūdras potenciālu enerģētikas nozarē.

Uz diskusiju EP, I. Vaidere aicinājusi kūdras sektora ekspertus no visas Eiropas, to skaitā Latvijas Kūdras asociācijas valdes locekli Ingrīdu Krīgeri, pārstāvjus no Eiropas Komisijas, kā arī EP deputātus un citus interesentus.

Deputāte skaidro, ka Latviju varētu dēvēt teju par kūdras lielvalsti - 10% mūsu valsts teritorijas klāj purvi, tajos atrodami aptuveni 0,4% no pasaules kūdras krājumiem, turklāt kūdra pie mums atjaunojas salīdzinoši ātri. Ar gandarījumu deputāte stāsta, ka šobrīd ļoti veiksmīgi noris kūdras izstrāde, ražojot produktus ar augstu pievienoto vērtību: “Latvija saražo gandrīz trešo daļu no visas Eiropas dārzkopības kūdras, eksportējot to uz vairāk nekā 100 pasaules valstīm”. Tajā pašā laikā, deputāte atzīst, ka kurināmo kūdru, kas paliek pāri tad, kad tiek noņemti vērtīgākie kūdras slāņi, enerģijas ražošanā pie mums neizmanto, tādēļ šis kūdras slānis vides apstākļu ietekmē degradējas un emitē siltumnīcefekta gāzes, kā rezultātā – tiek zaudēts vērtīgs resurss.

I.Vaidere atzīst: “Šī ir pirmā liela mēroga diskusija Eiropas Parlamentā par kūdras izmantošanu enerģijas ražošanā. To organizēju, jo uzskatu, ka Eiropā nepieciešams vairot izpratni par kūdras kā enerģijas resursa potenciālu darba vietu veidošanā reģionos un enerģētiskās neatkarības stiprināšanā. Eiropas Savienībai jādomā, kā racionāli izmantot savus enerģijas resursus, nevis plānot jaunu gāzes vadu būvniecību no Krievijas”.

Jāpiebilst, ka I. Vaidere ir arī nosūtījusi vēstuli Ministru prezidentam Mārim Kučinskim un attiecīgo nozaru ministriem, aicinot piešķirt kūdrai īpašu vietējā resursa statusu, tādējādi valstī veicinot kūdras izmantošanu enerģijas ražošanā. Vairākās Baltijas jūras reģiona valstīs un Īrijā kūdra jau ir atzīta par nozīmīgu vietējo kurināmo, tādā veidā uzlabojot gan valsts enerģētisko neatkarību, gan radot jaunas darbavietas.

plakāts_kudra