22.11.2017

Eiropas Parlamenta (EP) Budžeta komiteja ir apstiprinājusi EP deputātes Ineses Vaideres (V) virzīto ziņojumu par Eiropas Savienības Solidaritātes fonda (ESSF) izmantošanu avansa maksājumiem 2018.gadā, informē Eiropas Tautas partijas (ETP) grupas Latvijas preses un komunikācijas padomnieks Ģirts Salmgriezis.

Lai nodrošinātu budžeta līdzekļu savlaicīgu pieejamību, fondu varēs izmantot avansa maksājumiem 50 miljonu eiro apmērā. Fonda kopējais ikgadējais budžets ir 500 miljoni eiro.

Vaidere pauda gandarījumu par atbalstīto ziņojumu un norādīja, ka fonds ir paredzēts, lai ātri un efektīvi sniegtu palīdzību dalībvalstīm dabas katastrofas gadījumos. Tā līdzekļi līdz šim visvairāk izmantoti, lai novērstu tieši plūdu radītos zaudējumus, uzsvēra eiroparlamentāriete.

«Lai Latvija varētu šīs vasaras plūdu nodarītos zaudējumus kompensēt no Solidaritātes fonda, kopējo zaudējumu apmēriem būtu jāsasniedz vismaz 145,7 miljonus eiro jeb 0,6% no 2015.gada Latvijas nacionālā kopienākuma. Jāatzīst, ka tā ir liela summa, taču reizēm mēs esam nepamatoti kautrīgi savu zaudējumu aplēšanā, tāpēc vairākkārt aicināju atbildīgās ministrijas zaudējumus aprēķināt gan privātajā, gan valsts sektorā un visās plūdu skartajās nozarēs,» skaidro Vaidere.

Viņa vērsa uzmanību, ka jau septembrī Ministru prezidentam Mārim Kučinskim (ZZS) un atbildīgajām ministrijām nosūtīja vēstuli, aicinot iespējami ātri aplēst šī gada vasaras lietavu nodarītos zaudējumus un izskatīt iespēju pieteikties Solidaritātes fonda atbalstam. Deputāte pauda gandarījumu, ka Zemkopības ministrija ir ieklausījusies un jau vērsusies Eiropas Komisijā ar pieteikumu par finansiālas palīdzības saņemšanu no ESSF plūdu seku novēršanai.

«Bija ārkārtīgi svarīgi iesniegt visas formalitātes laicīgi, jo termiņš dokumentu un aplēšu saņemšanai Briselē ir šī gada 1.decembris,» teic eiroparlamentāriete.

ESSF tika izveidots, lai reaģētu lielu dabas katastrofu gadījumā un izrādītu solidaritāti katastrofās cietušajiem Eiropas reģioniem. Latvija līdz šim fondu ir izmantojusi tikai vienu reizi – 2005.gadā, kad ar tā līdzekļu palīdzību tika novērsti vētras radītie zaudējumi apmēram 193 miljonu eiro apmērā, no ESSF Latvijai tika piešķirti gandrīz 10 miljoni eiro.