fbpx

26.11.2015

2015.gada 4.novembris. Eiropas Parlamenta deputāte Inese Vaidere (ETP grupa, "Vienotība") ir nosūtījusi vēstuli Valsts prezidentam Raimondam Vējonim, aicinot neizsludināt Saeimas 29. oktobrī pieņemtos grozījumus Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumā, kas samazina valsts valodas lietojuma prasības radiostacijām.

"Nav pieļaujams, ka turpinās Latvijas iedzīvotāju pakļaušana Krievijas ideoloģiskajam spiedienam ar masu mediju, jo sevišķi ar radiostaciju starpniecību. Šobrīd lielākā daļa no Latvijā krieviski raidošajām radiostacijām savas programmas retranslē no dažādām Kremļa pakļautībā esošām Krievijas radiostacijām, un to saturs, it īpaši ziņas, lielākoties ir klaja propaganda," stingri uzsver I. Vaidere.

EP deputāte ir pārliecināta, ka šis likums būtu nopietns drauds valsts drošībai: "Ja esam ieinteresēti Latvijas mediju telpas spējā turēties pretī Krievijas informācijas spiedienam, tad šis Saeimas 29. oktobra lēmums ir tiešs solis, lai Latvijas pozīcijas jau tā trauslajā informācijas līdzsvarā nepiedodami vājinātu".

Vaidere piebilst, ka šobrīd Rīgā krievu valodā esošo komercstaciju skaits ir lielāks nekā latviešu valodā raidošo. Savukārt sešas radiostacijas savās programmās ignorē latviešu valodas lietojumu, neievērojot likumā noteikto valodas lietojuma proporciju.

Pirms gada pieņemtais Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likums nosaka, ka ar 2016. gada 1. janvāri  radiostacijām jāpāriet uz raidīšanu 100 procentu apjomā latviešu valodā. Savukārt ceturtdien Saeimā apstiprinātās likuma izmaiņas paredz, ka salīdzinājumā ar iepriekšējo redakciju, latviešu valodas lietojums mainīsies tikai par vienu procentu - respektīvi, no 50 procentiem uz 51 procentu.