fbpx

10.03.2015

Šodien Eiropas Parlaments plenārsēdes balsojumā apstiprināja noteikumus par starpbanku komisijas maksu ierobežojumiem, ko piemēro kartēm saistītiem maksājumiem. Eiropas Parlamenta (EP) deputāte Inese Vaidere (ETP Grupa, Vienotība), kura darbojas EP Iekšējā tirgus un patērētāju aizsardzības komitejā, pieņemto regulu uzskata par nozīmīgu soli patērētāju un tirgotāju atbalstam.

"Mēs, patērētāji, bieži it nemaz neaizdomājamies, ka daļu no preces cenas sastāda arī šis pārdevēja obligātais maksājums bankai par kartes apkalpošanu. Savukārt izmaksas par šo komisijas maksu bankai tiek pārnestas uz gala produkta cenu, par kuru no saviem maciņiem maksājam mēs," uzsver I. Vaidere. EP deputāte cer, ka jaunie noteikumi būs stimuls tirgotājiem un pakalpojumu sniedzējiem, kuri līdz šim nepieņēma maksājumus ar bankas kartēm tieši augsto izmaksu dēļ, to tagad darīt labprātāk. Lai arī teorētiski regulas noteikumi varētu būt labs iemesls mazumtirdzniecības preču un pakalpojumu cenu samazinājumam, attiecībā uz to EP deputāte par to nav tik optimistiski noskaņota.

Komisijas maksas, kuras bankas pieprasa no mazumtirgotājiem par pircēju maksājumu apstrādi, līdz šim katra banka noteica pati. Savukārt jaunā regula šīm maksām ir definējusi griestus 0,2% apmērā no pirkuma summas par norēķiniem ar debetkartēm un 0,3% apmērā par kredītkartēm. Jāpiebilst, ka arī bankas šajā gadījumā ir starpnieki, kuriem jāveic regulāri maksājumi karšu sistēmām, piemēram, Visa vai Mastercard.

"Ieguvēji no jaunajiem noteikumiem, kas būtiski ierobežos bankas karšu komisijas maksas, būs gan tirgotāji - jo sevišķi mazie un vidējie uzņēmumi, gan arī patērētāji," uzskata Inese Vaidere, uzsverot, ka līdz šim komisija par norēķiniem ar karti bijusi lielā mērā neregulēta joma.