06.02.2014

Šodien Eiropas Parlaments (EP) plenārsēdē Strasbūrā pieņēma rezolūciju par situāciju Ukrainā. Rezolūcijas līdzautore Inese Vaidere (ETP grupa, Vienotība) uzsver, ka EP turpina aktīvi iesaistīties centienos stabilizēt situāciju un panākt, lai Ukrainas varas iestādes pārtrauktu izmantot iebiedēšanu, represijas un vardarbīgus līdzekļus pret protestētājiem, kā rezultātā vismaz seši cilvēki miruši, vairāk nekā 2000 iedzīvotāju ir tikuši ievainoti, daudzi pazuduši bez vēsts.

„Maz ir tādu valstu, kur Eiropas Savienības karogs uz barikādēm plīvo blakus nacionālajam karogam, tādēļ mēs nedrīkstam ukraiņus pamest vienus cīņā par demokrātisku Ukrainu,” saka Vaidere. Rezolūcija tiek pieņemta pēc EP delegācijas atgriešanās no Kijevas, kur eiroparlamentārieši tikās ar valdības, demonstrantu, opozīcijas un pareizticīgo baznīcas pārstāvjiem. EP jau tuvākajā laikā izveidos pagaidu pārstāvniecību Ukrainā, kuras uzdevums būs mazināt spriedzi un veicināt dialogu.

„Šodien pieņemtajā rezolūcijā uzsvērts, ka krīzei jārod politisks risinājums, aicinot prezidentu Janukoviču nekavējoties atsaukt īpašo uzdevumu vienību „Berkut”, atbrīvot no apcietinājuma protestētājus. Represīvo likumu atcelšana vien nav pietiekama; ir nepieciešams atklāts dialogs,” uzsver Inese Vaidere. EP deputātu ieskatā ir jāaizveido pagaidu valdība un jāorganizē ārkārtas vēlēšanas. Rezolūcija arī aicina izveidot neatkarīgu starptautisku izmeklēšanas komisiju, lai izvērtētu daudzos cilvēktiesību pārkāpumus, kas notikuši kopš protestu sākuma.

„Ukrainas sabiedrībai ir jāzina, kādi būs ES nākamie soļi. Ir jāpalielina diplomātiskais spiediens uz Janukoviču, kā arī jāizstrādā sankcijas, kas būtu vērstas pret tām Ukrainas amatpersonām, kā arī režīmu sponsorējošajiem oligarhiem, kuri ir atbildīgi par vardarbības pielietošanu,” norāda Vaidere.

Tāpat rezolūcijā uzsvērts, ka ES piedāvājums parakstīt Asociācijas un brīvās tirdzniecības nolīgumus joprojām ir spēkā. EP deputāti aicina ES kopā ar ASV un starptautiskajām finanšu institūcijām (Starptautisko Valūtas fondu, Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banku u.c.) izstrādāt finanšu palīdzības pasākumus, lai jaunajai Ukrainas valdībai palīdzētu veikt nepieciešamās ekonomiskās reformas.