21.01.2014

Saruna ar aģentūru LETA

Ideja par Krievijas veidotām krievu skolām Latvijā un Baltijā ir absolūti un pilnībā nepieņemama, iespējams, tā tiek virzīta ar mērķi mūs nobaidīt situācijā, kad topošā valdība plāno strādāt pie pārejas uz izglītību latviešu valodā, uzskata Eiropas Parlamenta deputāte Inese Vaidere.

Ir pilnīgi nepieņemami, ka ārpus Eiropas Savienības (ES) esoša valsts plāno ES dalībvalstī veidot savas skolas - mums nevajag citu valstu veidotas krievu skolas, norādīja politiķe. Viņa šo ideju pielīdzināja tam, ja pēc hitleriskās Vācijas okupācijas beigām Francijā Vācija rosinātu kaimiņvalstī atvērt vāciešu skolas.

Pašlaik Latvijas topošā valdība ir apņēmusies risināt dezintegrācijas radītās problēmas, lai mazākumtautību skolās notiktu pāreja uz mācībām latviešu valodā, norādīja EP deputāte. Pašlaik daļā iedzīvotāju veidojas attieksme, ka latviešu valoda nav jāmācās. Tas ir bīstami, ja sabiedrībā veidojas divas grupas - viena, kura prot latviešu valoda, un otra, kura to nemāk.

Arī Krievijas ārlietu ministra Sergeja Lavrova pārmetumi par nepilsoņu problēmu nav pamatoti, jo Latvijā ir ļoti liberāls un pat pārāk liberāls Pilsonības likums. Vaidere ir satikusi ļoti daudzus cilvēkus, kas pilsonību ir ieguvuši naturalizācijas procesā, taču nav iemācījušies latviešu valodu. Kā Latvijas Universitātes profesore viņa ir novērojusi, ka arī latviešu valodas nezināšanas dēļ studiju laikā veidojas divas atsevišķas studentu grupas.

Politiķe pieļāva, ka Lavrova izteikumi saistīti arī ar vēlmi novērst uzmanību no bažām par drošību drīzumā gaidāmo olimpisko spēļu laikā Sočos.