fbpx

20.11.2013

Šodien Eiropas Parlamentā valda īpaša gaisotne, jo Saharova balvu saņem arī manis šai balvai izvirzītā Malala Jusafzai, pakistāniešu meitene, ko "Taliban" kaujinieki 2012. gada 9.oktobrī smagi sašāva galvā tikai tāpēc, ka viņa uzstāja uz savām un citu meiteņu tiesībām iet skolā. Jūtos aizkustināta un no sirds priecājos, ka Malalai izdevās izdzīvot, lai nu turpinātu iestāties par bērnu tiesībām uz taisnīgu piekļuvi izglītībai visā pasaulē.Malala dzimusi Pakistānas ziemeļrietumos esošajā Svata (Swat) ielejā, kas ilgstoši bija zināma kā izglītības centrs. Pirmās skolas tika izveidotas 1920. gados - gan zēniem, gan meitenēm, kas Pakistānā tolaik bija retums. Mēdz teikt, ka Svata ielejas iedzīvotājus ārpus tās var viegli atpazīt, jo tiem krekla krūšu kabatā vienmēr būs pildspalva, tātad viņi māk lasīt un rakstīt. Liels skaits Pakistānas ārstu un skolotāju nāk tieši no Svata ielejas. Malalas tēvs ir viens no šādiem gaišiem prātiem, kurš dzīvē īstenojis savu sapni un nodibinājis pats savu skolu. Sākot ar pāris skolnieciņiem, viņam ar gadiem izdevās izveidot skolu, kurā reizē mācās vairāk nekā 1000 meitenes un zēni.

Īpaši jau sievietēm izglītība ir vienīgais ceļš, lai tās nebūtu iesprostotas četrās mājas sienās. Ja mazizglītoti vīrieši var cerēt atrast kādu darbu, tad sievietēm atliek vienīgi mājas darbi. To kādā intervijā uzsver arī pati Malala: "Maniem brāļiem bija viegli domāt par nākotni. Viņi dzīvē var kļūt par jebko. Bet man tas bija grūti, tādēļ es vēlējos izglītoties, iegūt zināšanas."
Šo Malalas pašas izvēlēto, brīvo nākotni apdraudēja "Taliban" ietekmes palielināšanās. 2008.gada beigās vietējais "Taliban" līderis brīdināja, ka meiteņu izglītošana jāpārtrauc mēneša laikā, vai arī skolām jārēķinās ar sekām. Malala tobrīd esot domājusi: "Kā gan viņi var mūs apturēt iet uz skolu?" Malalas tālaika izjūtas un pārdomas, ko viņa publicēja BBC urdu valodas lapas blogā, varat lasīt šeit: http://news.bbc.co.uk/2/hi/7928752.stm

Par Malalas īpašo spēku liecina arī viņas straujā atveseļošanās, kas, kā norāda ārsti, bijusi iespējama, pateicoties viņas stiprajam gribasspēkam. Jau deviņus mēnešus pēc sašaušanas, Malala savā 16. dzimšanas dienā ANO mītnē Ņujorkā uzrunāja jauniešu sanāksmi. Viņas teiktais "Viens bērns, viens skolotājs, viena grāmata, viena pildspalva var izmainīt pasauli" izskanēja kā iedrošinājums tām daudzajām spožajām bērnu acīm, kas pilni apņēmības mācīties, lai varētu savu dzīvi veidot paši.

Izjūtu visdziļāko cieņu pret šo neparasto, drosmīgo meiteni.

Publicēts ir.lv 20/11/2013