fbpx

27.10.2013

Publicēts "Latvijas Avīzē" 25.10.2013.

"Neilgi pēc tam, kad 2004. gadā uzsāku darbu Eiropas Parlamentā, publicēju rakstu par ES sniegtajām iespējām aizsargāt Latvijas tradicionālos produktus. Un, kā smejies, nepagāja ne 10 gadi, kad pirmā bezdelīga atlidojusi," tā Inese Vaidere par mūsu produktu iekļaušanu Garantēto tradicionālo īpatnību sarakstā. Kurzemes sklandrausis tajā ierindojies līdzās Normandijas kamambēram, Parmas šķiņķim un citiem slaveniem Eiropas gardumiem, turpat atrodama arī salinātā rudzu rupjmaize.

Vaidere skaidro, ka Eiropas Komisija ir izveidojusi trīs sarakstus – produkti ar aizsargātu cilmes vietas nosaukumu, produkti ar aizsargātu ģeogrāfiskās izcelsmes norādi (šeit drīz, cerams, būs Carnikavas nēģi) un produkti ar garantētām tradicionālām īpatnībām (šeit sklandrausis un rudzu maize). "Pārtikas jomā pastāv sīva konkurence, un šis ir labs veids, kā aizsargāt kvalitatīvu produktu nosaukumus. Kam gan patiktu, ja kādu Latvijas delikatesi sāktu ražot citā valstī, kur lētāks darbaspēks un izejvielas?"

"Tas ir arī svarīgi no Latvijas tēla un tūrisma attīstības viedokļa, jo palīdzēs pievērst Eiropas patērētāju uzmanību Latvijas produktu īpašajam raksturam. Daudzi cilvēki, apceļojot svešas zemes, vēlas iepazīt to atšķirīgo, kas tās padara unikālas visā pasaulē. Es ieteiktu uzņēmējiem, kas kopj sentēvu tradīcijas, izcelt savu produktu īpašo vēsturi,” saka deputāte, vienlaikus piebilstot, ka, lai veiksmīgi konkurētu Eiropā, jāizmanto visi mārketinga triki.

Latvijas bagātība Eiropā ir arī Rīga, kas 2014.gadā kļūs par Eiropas Kultūras galvaspilsētu. 15.oktobrī Eiropas Parlamentā Vaidere organizēja krāšņu pasākumu, atklājot izstādi „Jūgendstila Rīga”, piedāvājot viesiem noklausīties latviešu tautasdziesmas „Latvian Voices” oriģinālajā izpildījumā un cienājot ar labāko Latvijas pārtikas ražotāju sarūpētajiem gardumiem. Cildinošās atsauksmes pēc pasākuma apliecināja, ka mūsu nacionālās vērtības - gan kultūras, gan taustāmās - augstu vērtē Eiropas mērogā.