fbpx

27.10.2013

Publicēts "Neatkarīgajā Rīta Avīzē" cialis 20mg 25.10.2013.

Starptautiskais Valūtas fonds (SVF) nācis klajā ar jaunākajām globālās ekonomikas attīstības prognozēm, pozitīvi vērtējot Latvijas sniegumu. Saskaņā ar SVF, Latvijas IKP pieaugums šogad var sasniegt 4,0%, bet nākamgad - 4,2%. Šis ir labākais rādītājs starp Centrālās un Austrumeiropas valstīm.

Taču norises kaimiņvalstīs – politiski motivētais Krievijas „piena karš” ar Lietuvu - var ieviest korekcijas Latvijas ekonomiskās izaugsmes plānos. Bloķējot Lietuvas piena eksportu uz Krieviju, cietīs tie Latvijas zemnieki, kuri saražoto pienu pārdod Lietuvas uzņēmumiem – tie pārstāv 20% no visa Latvijas piena tirgus.

„Jāpiezīmē, ka lietuvieši Krievijas dusmas izsaukuši, ne tikai iestājoties par Austrumu partnerības līguma noslēgšanu, bet arī ierosinot Eiropas Komisijas izmeklēšanas procedūru pret Gazprom par iespējamu ļaunprātīgu monopolstāvokļa izmantošanu Austrumeiropā un Centrāleiropā,” stāsta I.Vaidere, atgādinot, ka Gazprom ir lielākais Eiropas patērētās dabasgāzes piegādātājs. Šobrīd jau ir gandrīz skaidrs, ka izmeklēšanas rezultāti atklās konkurences noteikumu pārkāpumus Bulgārijā, Čehijā, Igaunijā, Latvijā, Lietuvā, Polijā, Slovākijā un Ungārijā, draudot uzņēmumam ar soda naudu turpat 11 miljardu eiro apmērā. Visai ticama ir arī noslēgto līgumu noteikumu pārskatīšana, kas arī mums nozīmētu zemākus maksājumus par saņemto dabasgāzi.

„Krievijai var nepatikt pildīt starptautiskās saistības, tomēr dalība PTO sniedz ne vien priekšrocības, bet arī uzliek pienākumus. ES nav jābaidās izmantot visus līdzekļus, lai panāktu noteikumu izpildi no Krievijas puses, jo ES ir tās lielākais eksporta tirgus,” ir pārliecināta deputāte. Šobrīd gan nav zināms ne tas, cik ilgi Krievija turpinās īstenot sankcijas, ne arī tas, kad beigsies EK aizsāktā izmeklēšana par Gazprom, taču sakārtoti starptautiskās tirdzniecības jautājumi un stingra, kopīga ES nostāja pret partneriem, raugoties ilgtermiņā, radīs pamatu godīgākām attiecībām ar Krieviju. Tātad – pamatu stabilākai izaugsmei.