fbpx

03.10.2013

Vakar Eiropas Komisija nāca klajā ar pārskatu par pasākumiem, ko Briseles ierēdņi veikuši, lai atvieglotu mūsu visu dzīvi. Vai nesanāk ačgārni, ka Komisija sākumā rada virkni sarežģītu noteikumu, ko pēc tam pati cenšas vienkāršot? Lai vai atceramies regulu, kas noteica, kādam jābūt ES standartiem atbilstošam gurķim.

Vispirms par pozitīvo. Pagājušā gada beigās es presē un klātienē aicināju mazos un vidējos uzņēmumus iesaistīties Komisijas aptaujā par 10 apgrūtinošākajiem likumdošanas aktiem. Tolaik brīdināju, ka Eiropā nekas nenotiek ātri, un jārēķinās, ka rezultāts nebūs redzams uzreiz. Tad nu beidzot Komisija, reaģējot uz uzņēmēju sūdzībām, nākusi klajā ar konkrētiem priekšlikumiem. Piemēram, šomēnes Komisija plāno nākt klajā ar priekšlikumu vienotai PVN deklarēšanas sistēmai visās ES dalībvalstīs. Šobrīd uzņēmumu darbību apgrūtina tas, ka dažādās ES dalībvalstīs jāiesniedz atšķirīga informācija, pastāv atšķirīgi noteikumi un iesniegšanas procedūras u.c.

Pašas Komisijas aprēķini liecina, ka no 2007. līdz 2012. gadam administratīvais slogs uzņēmējiem ir ticis samazināts par 26%, kas Eiropas ekonomikai katru gadu ietaupa 32,3 miljardus eiro. Taču kopumā, kritiski izvērtējot Komisijas vakardienas paziņojumu, jāsecina, ka sasniegts joprojām ir pārāk maz. To, cik sarežģītas ir ES birokrātiskās prasības, vislabāk redz mūsu uzņēmēji, piemēram, piesakoties uz Eiropas finansējumu saviem projektiem.

Vēlos uzsvērt, ka Eiropas regulas nav nekas akmenī kalts. Visu ir iespējams mainīt, uzlabot un vienkāršot. Taču Briselē vairāk kā jebkur citur ir jāņem vērā teiciens, ka "viens nav cīnītājs". Taisni tādēļ vienmēr aicinu uzņēmējus apzināties tās problēmas un jautājumus, kas tiem ir kopīgi, lai tad jau vienā balsī aicinātu novērst aplamības. Tas, savukārt, palīdz veiksmīgāk cīnīties Briselē, meklējot sabiedrotos citu ES dalībvalstu vidū.

Ar Komisijas pārskatu varat iepazīties šeit: http://europa.eu/rapid/press-release_IP-13-891_en.htm Spriediet paši, cik efektīvi Komisija darbojusies.

Blogs portālā ir.lv publicēts 03/10/2013