fbpx

21.06.2013

Inese Vaidere (V) ir gandarīta par to, ka Eiropas Parlamentā aizsāktais darbs, izvirzot Krievijas nevalstisko organizāciju "Memoriāls" Nobela Miera prēmijai, ir izskanējis arī ārpus Eiropas Savienības robežām – atbalstu „Memoriāla” kandidatūrai paudusi Austrālijas baltiešu kopiena.

"Nupat saņēmu ziņu, ka trimdas baltieši Adelaidā, Austrālijā, pieminot 14.jūnija deportāciju upurus, kopīgi vienojušies atbalstīt "Memoriāla" izvirzīšanu Nobela Miera prēmijai 2014.gadā, savācot 147 parakstus,” stāsta I.Vaidere. Ievērojamais atbalsts liecina par to, ka aktuālajām norisēm Eiropā seko līdzi arī uz citiem kontinentiem izceļojušie latvieši, igauņi, lietuvieši, kuri centās izvairīties no Padomju Savienības okupācijas sekām.

„Vēlreiz uzskatāmi parādās tas, ka vienoti mēs, Baltijas valstu cilvēki, esam spēks. Šo atbalstu varu novērtēt gan kā atzinību par „Memoriāla” un EP deputātu ieguldījumu komunistiskā režīma noziegumu apzināšanā, gan kā spēcīgu zīmi, ka darbam ir jāturpinās,” ir pārliecināta I.Vaidere. Tā kā Nobela fonda statūti nosaka, ka nominēt Nobela Miera prēmijai ir tiesības arī valstu valdībām un parlamentiem, deputāte ir nosūtījusi vēstuli Saeimas priekšsēdētājai Solvitai Āboltiņai un Ministru prezidentam Valdim Dombrovskim, aicinot arī Saeimu un valdību izvirzīt organizācijas "Memoriāls" kandidatūru šai prēmijai.

Kā iepriekš ziņots, Eiropas Parlamenta deputāte Inese Vaidere ir iesaistījusies atbalsta kampaņā, virzot Krievijas nevalstiskās organizācijas „Memoriāls” kandidatūru Nobela miera prēmijai 2014.gadā. Organizācijas galvenā darbības sfēra ir saistīta ar Padomju Savienības totalitārās pagātnes izpēti, tā arī uzrauga, pēta, apraksta un publisko cilvēktiesību pārkāpumus, kas arī šobrīd norisinās bijušās Padomju Savienības teritorijas konfliktzonās (Kalnu Karabahā, Čečenijā utt), nereti saskaroties ar valdošās varas pretestību.

Zīmīgi, ka „Memoriāls” ir EP piešķirtās Saharova balvas laureāte, bet Andrejs Saharovs ir bijis „Memoriāla” pirmais līderis. Saharova balva tiek pasniegta par domas brīvību personām un organizācijām, kas sniegušas nozīmīgu devumu cīņā pret apspiešanu, neiecietību un netaisnību.