fbpx

19.06.2013

Atsaucoties izrādītajai interesei par balsojumu jūnija plenārsēdē, Eiropas Tautas Partijas grupas Latvijas deputāti, kuri balsojumā par attiecīgo rezolūciju atturējās, ir nosūtījuši sava balsojuma kopīgo skaidrojumu. Uzsverot, ka tieši tāpēc, ka atsevišķas lietas rezolūcijā bija labas un atbalstāmas, deputāti nevis balsoja pret rezolūciju, bet gan atturējās. Deputāti arī ir snieguši atbildes un  komentārus presei par šo jautājumu.

"Cienījamie kolēģi!

Mēs, Latvijas deputāti Eiropas Parlamentā, atbalstām EP rezolūcijā iekļauto aicinājumu dalībvalstīm novērst situācijas, kurās no mājokļa izliktas mājsaimniecības ir spiestas turpināt hipotekāro kredītu atmaksu.

Tas ir iespējams, ieviešot un īstenojot taisnīgu un efektīvu fizisko personu maksātnespējas procedūru.
Vienlaikus mēs kopā ar daudziem kolēģiem lielākajā Eiropas parlamenta frakcijā – Eiropas Tautas partijas grupā – atturējāmies balsojumā par rezolūciju kopumā, jo virkne ieteikumu tajā pārkāpj atbildības sadalījuma (subsidiaritātes) principu starp Eiropas Savienību un tās dalībvalstīm, un dalībvalstu tiesības, saistību apjomu, ko dalībvalstis ir uzņēmušās, pievienojoties Eiro Plus paktam, brīvas konkurences principus, kā arī dziļi iejaucas valstu nodokļu sistēmā.
Piemēram, projekts paredzēja izveidot Eiropā „sociālo ieguldījumu paktu” tajā ietverot ieguldījumus sociālo mājokļu jomā; atzīt sociālo mājokļu celtniecību par “vispārējas nozīmes sabiedriskiem pakalpojumiem”, tādējādi izslēdzot to būvniecību no konkurences noteikumiem (ar visiem no tā izrietošiem būvniecības izmaksu nepamatota sadārdzinājuma riskiem).

Mēs uzskatām, ka nekustamo īpašumu krīzes sekas hipotekāro kredītu ņēmējiem Latvija cenšas risināt tiesiski korekti, veidojot saprātīgu fiziskās personas maksātnespējas procedūru, kas ļauj izvairīties no nesamaksājamiem parādiem mūža garumā par bankas jau atņemtu īpašumu. Nevienam ES normatīvam aktam (un šis nav tas gadījums, jo, pirmkārt, šis ir tikai deputātu pašiniciatīvas ziņojums (INI), kuram nav nekādu juridisku (likumdošanas) seku un, otrkārt, par citu tēmu) nevar būt atpakaļejoša spēka attiecībā uz civiltiesisko regulējumu starp līgumslēdzējām pusēm par jau agrāk noslēgtiem hipotēku līgumiem.

Mēs nevaram atbalstīt kopumā nepieņemamu dokumentu pat, ja tajā ir vairākas pareizas un labas idejas. Acīm redzot, no Latvijas ir ievēlēti arī tādi deputāti, kuriem viss, kas ierobežo mūsu valsts tiesības lemt, piemēram, par savu nodokļu sistēmu, ir atbalstāms, ja tika tas labi skan pirmajā acu uzmetienā.

Sociālā politika Eiropā tomēr ir bijusi un ir dalībvalstu pārziņā, tāpēc noteikt jaunus saistošus pienākumus visām tik ļoti dažādā labklājības līmenī esošām dalībvalstīm būtu pretrunā ar Eiropas Savienības uzbūves burtu un garu. Katras valsts pašas ziņā ir izlemt par to kā tā veido savu atbalsta sistēmu naudas grūtībās nonākušiem iedzīvotājiem. Partija "Vienotība" iestājas par to, lai ikviens Latvijā varētu nopelnīt pietiekoši. Mūsu ministru prezidents Valdis Dombrovskis strādā, lai Latvijas tautsaimniecība augtu. Mūsu partija piedāvā ar nākamo gadu pacelt neapliekamo minimumu, minimālo algu un nodokļu atvieglojumus par apgādībā esošām personām. Šis kurss būs jāturpina arī nākamajos gados. Mēs uzskatām, ka šie ir pareizie soļi, lai palielinātu iedzīvotāju labklājību Latvijā.

Mēs pateicamies par jūsu interesi par Eiropas Parlamenta darbu un esam atvērti tālākām sarunām par to, kā vislabāk tajā pārstāvēt visas Latvijas sabiedrības intereses.

Patiesā cieņā,
Eiropas Parlamenta deputāti, Eiropas Tautas partijas grupas locekļi
Sandra Kalniete, Krišjānis Kariņš, Kārlis Šadurskis, Inese Vaidere"