fbpx

22.06.2012

Brisele, 20.jūnijs. Briselē trešdien tika pasniegta „Eiropas Enerģētikas pakalpojumu balva”, kuras iniciators ir Berlīnes Enerģētikas aģentūra. Balva tiek pasniegta Eiropas Savienības projekta „Eiropas Enerģētikas Pakalpojumu Iniciatīva” ietvaros un šogad balvas saņēma pieci Eiropas uzņēmumi, tostarp no Latvijas. Balvu „Labākais enerģijas piegādātājs 2011” par sasniegumiem energoefektivitātes pakalpojumu attīstībā un sniegšanā saņēma Latvijas energoservisa uzņēmums RENESCO, kura izmantotais ESCO finanšu modelis tika atzīts kā efektīvs instruments daudzdzīvokļu ēku renovācijā.

Atzinību Latvijā pašreiz vienīgajam uzņēmumam, kas darbojas pēc ESCO principa, izteica arī Eiropas Parlamenta deputāte, Eiropas Enerģijas foruma valdes locekle Inese Vaidere (ETP grupa, Vienotība) un bijušais Eiropas Savienības enerģētikas komisārs, pašreiz Eiropas Savienības attīstības komisārs Andris Piebalgs, norādot, ka energoefektivitāte Latvijai ir izšķirošs faktors, jo enerģiju patērējam vairāk nekā saražojam.
“Kā zināms, Latvija ir spiesta lielāko daļu enerģijas importēt un, gāzes tarifiem nepārtraukti pieaugot, jāveicina viss, kas palīdz taupīt enerģiju. Labi, ka arī Latvijā ir energoservisa uzņēmumi, kuri piedāvā iedzīvotājiem mājas renovāciju un siltināšanu, neprasot papildus ieguldījumus,” uzsvēra Inese Vaidere. Deputāte cer, ka, ievērojot pieaugošo energoefektivitātes nozīmi, nākotnē valstī vairosies to uzņēmumu skaits, kuri darbojas pēc ESCO principa.
Berlīnes Enerģētikas aģentūras direktors Maikls Greislers norādīja, ka „Eiropas Enerģētikas pakalpojumu balvas loma ir veicināt energoefektivitātes paaugstināšanas metožu atpazīstamību un plašu pielietošanu Eiropā. Saskaņā ar Eiropas Energoefektivitātes direktīvu, enerģijas apsaimniekošanas līgums jeb ESCO ir būtisks instruments, lai sasniegtu Eiropas mērķus klimata un apkārtējās vides jomā”.

Latvijā pēc ESCO principa pilnībā ir pabeigta divu daudzdzīvokļu ēku renovācija – Valmierā un Cēsīs, pašlaik notiek vēl piecu ēku renovācijas darbi, kā arī noslēgti vairāk nekā 10 jauni līgumi ar daudzdzīvokļu mājām dažādās pilsētās. Renovācijas rezultātā ēkas siltumenerģijas patēriņš ir samazinājies gandrīz par 60% salīdzinājumā ar patēriņu pirms renovācijas. Jaunajos projektos tiks izmantotas arī tādas tehnoloģijas kā ģeotermālo siltumsūkņu izmantošana un ventilācijas siltuma atgūšana, tādējādi samazinot kopējo siltumenerģijas patēriņu vismaz par 80%.