fbpx

09.05.2012

Brisele, 8.maijs Konferenci atklāja tās iniciatore Inese Vaidere: „Atļaušos apgalvot, ka Baltijā šis karš vēl īsti nav beidzies. Kamēr PSRS okupācijas varas noziegumi nav pilnībā atklāti un nosodīti, kamēr noziedznieki nav sodīti un kamēr upuri nav saņēmuši vismaz morālu gandarījumu, mums šis karš nav beidzies.”

„Latvijā notikušais referendums par krievu kā otro valsts valodu bija neslēpts mēģinājums grozīt valsts pamatus un likvidēt līdzšinējo Latvijas Republiku jeb kolēģa, Vācijas EP deputāta, Bernda Poselta vārdiem - mēģinājums Eiropas Savienībā nodibināt mazu Krieviju. Lai arī Latvijas tauta šai iecerei pateica skaidru nē un 75% referendumā nobalsoja pret, mēs redzam, ka problēma nav pazudusi. Tiek organizēts jauns referendums par pilsoņu tiesību automātisku piešķiršanu PSRS okupācijas laikā iebraukušajiem kolonistiem, kuriem jau piešķirts nepilsoņa statuss, bez latviešu valodas apgūšanas un bez integrācijas," sacīja Vaidere.

Vaidere runas noslēgumā uzsvēra - gan Latvijā, gan Eiropas Savienībā nepieciešama kopīga izpratne par smagajām Padomju Savienības okupācijas sekām.

Arī Eiropas Tautas partijas grupas priekšsēdētājs Džozefs Dauls savā uzrunā norādīja, ka Austrumeiropā Otrā pasaules kara beigas nenesa mieru, bet gan nacistu okupāciju nomainīja padomju okupācija. Vienlaikus 2004.gada un 2007.gada ES paplašināšanās parādījusi, ka Eiropa ir vienota un tai ir kopīgas vērtības. Dauls uzsvēra, ka Eiropai nepieciešams iesaistīties pilnīgi atklātā dialogā ar Krieviju, lai tiktu celti gaismā un ieviests taisnīgums par Staļina un komunistu režīma pastrādātajiem noziegumiem.

EP deputāts no Igaunijas Tunne Kelams sacīja: "Igauņi, latviešu un lietuvieši, kuri brīnumainā kārtā pārdzīvoja divu totalitāro režīmu terorus, lūdz pēc līdzsvarotas un saskaņotas pieejas jaunākajai vēsturei. Tas ieviesīs taisnīgumu divu 20.gadsimta teroristisko režīmu upuriem." Kelams uzsvēra, ka mūsdienu Eiropai jāpievērš uzmanība šim vēstījumam pretējā gadījumā bez dažādo vēsturisko pieredžu izpratnes nebūs iespējama īsta integrācija.

Lietuvas deputāts Vītauts Landsberģis, kurš ir arī pirmais brīvās Lietuvas vadītājs, savā runā atgādināja šausminošo statistiku - padomju okupācijas režīms radīja 20 milj. cilvēku zaudējumu, nacisma - 6 milj. Deputāts arī norādīja, ka šobrīd kultivētā nostalģija pēc padomju labumiem ir cilvēku prātu okupācija.

Giorgijs Šopflins no Ungārijas atgādināja par 1956.gada Ungārijas sacelšanos, kas bija skaidrs sabiedrības protests pret komunistisko partiju, kas tika pilnībā apspiesta ar PSRS armijas spēku, atstājot vairākus simtus upuru.

Slovākijas EP deputāts Peters Štastnija spilgtais stāstījums par Slovākijas pārdzīvoto vienoja zāli koncentrētā klusumā.

Konferences noslēgumā tika prezentēta Latvijas vēsturnieku Ilgoņa Upmaļa, Ērika Tilgasa, Jāņa Dineviča un Anatolija Gorbunova angliski izdotā grāmata „Latvija – PSRS karabāze 1939-1998”, kas aplūko PSRS armijas izvietojumu Latvijā, tās izvešanu pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas, armijas atstāto mantojumu un tā ietekmi uz Latvijas ekonomiku, politiku un vidi.Visi konferences dalībnieki un EP deputāti ieguva savā īpašumā grāmatas eksemplārus.