fbpx

07.05.2012

Brisele, 7.maijs. Pēc Eiropas Parlamenta (EP) deputātes Ineses Vaideres (Vienotība, ETP grupa) iniciatīvas EP Briselē 8. maijā notiks starptautiska konference, kurā tiks runāts par Austrumeiropas valstu okupāciju pēc Otrā pasaules kara beigām un izvērtētas Padomju Savienības armijas izvietošanas radītās sekas šajā reģionā.

Inese Vaidere uzsver, ka konferences mērķis ir vērst starptautiskās sabiedrības uzmanību uz faktu, ka 8.maijs, ko Eiropā atzīmē kā Otrā pasaules kara beigu datumu, nenesa atbrīvošanu Latvijai un vairākām citām Austrumeiropas valstīm. Tieši pretēji - ar kara noslēgumu sakās padomju armijas masveida ievešana un militāro objektu izvietošana okupētajās teritorijās. Deputāte uzskata, ka ir svarīgi par šiem jautājumiem runāt, lai palīdzētu ne tikai labāk iepazīt sarežģīto Austrumeiropas valstu vēsturi, bet arī izprast tās ietekmi uz šo valstu sabiedrībām šodien.

Konferenci atklās lielākās EP politiskās grupas ETP priekšsēdētājs Džozefs Dauls un tajā līdzās Inesei Vaiderei uzstāsies Vītauts Landsberģis (Lietuva), Tunne Kelams (Igaunija), Giorgijs Šopflins (Ungārija), Peters Štastnijs (Slovākija) un citi. Savu vērtējumu konferencē sniegs arī atvaļinātais flotes admirālis Andrejs Mežmalis.

Konferences laikā tiks prezentēta Latvijas vēsturnieku Ilgoņa Upmaļa, Ērika Tilgasa, Jāņa Dineviča un Anatolija Gorbunova angliski izdotā grāmata „Latvija – PSRS karabāze 1939-1998”, kas aplūko PSRS armijas izvietojumu Latvijā, tās izvešanu pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas, armijas atstāto mantojumu un tā ietekmi uz Latvijas ekonomiku, politiku un vidi.