fbpx

01.03.2012

LETA

Eiropas Parlamenta (EP) deputāte Inese Vaidere (V) šodien notikušajā Starptautiskās tirdzniecības komitejas sēdē norādīja tirdzniecības komisāram Karelam de Guhtam uz “šaubīgām lietām” Viltošanas novēršanas tirdzniecības nolīgumā (”Anti-Counterfeiting Trade Agreement” jeb ACTA).

Vaidere aģentūrai LETA sacīja, ka daļai no protestētājiem bažas ACTA rada tajā ietvertie neskaidrie formulējumi. “Ir pilnīgi skaidrs, ka cilvēki ir sašutuši, jo viņi daudz ko nesaprot, un, iespējams, šie neskaidrie formulējumi var radīt arī nepatīkamas konsekvences nākotnē,” sacīja deputāte.

Viņa uzskata, ka līgumā jau pats termins “viltošana” nav pietiekami definēts, pastāv bažas, ka līdz ar līgumu varētu tikt ietekmēts konkurences līmenis, kā arī neskaidrības rada iespējamība slēgt ražotni saistībā ar aizdomām par viltošanu. Vienlaikus komisārs Guhts uzsvēris, ka ACTA nemaina nacionālo likumdošanu un līdzšinējie sodi par viltošanu paliek spēkā.

“Rodas ļoti lielas šaubas, jo uz daudziem jautājumiem nav atbilžu. Lai arī komisāru ir vesels pulks, tomēr nav pietiekami sabiedrībai tik ļoti nozīmīgs dokuments pirms tā parakstīšanas izskaidrots,” pārliecināta Vaidere.

Viņa piekrita komisāra viedoklim, ka arī līgumu parakstījušajām valstīm jāuzņemas daļa atbildība. “Ekonomikas ministrijai jau nu vajadzēja cilvēkiem pirms tam skaidrot, nevis pirms tam uzdot parakstīt un apturēt ratifikāciju. Tā nu ir tāda jokošanās,” sacīja politiķe.

Kā ziņots, Latvijas vēstnieks Japānā Pēteris Vaivars 26.janvārī valdības vārdā parakstīja “Viltošanas novēršanas tirdzniecības nolīgumu starp ES un tās dalībvalstīm, Austrāliju, Kanādu, Japānu, Korejas Republiku, Meksikas Savienotajām Valstīm, Marokas Karalisti, Jaunzēlandi, Singapūras Republiku, Šveices Konfederāciju un Amerikas Savienotajām Valstīm”.

Pievienošanās nolīgumam izraisījusi plašus protestus vairākās valstīs, tostarp Latvijā. Lielākie iebildumi ir saistīti ar interneta lietotāju bažām, ka ACTA varētu ierobežot viņu brīvību tīmeklī. Pēc kritiķu domām, ACTA pārāk lielu varu piešķir autortiesību turētājiem.

Ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts 8.februārī paziņoja, ka nevirza ACTA ratifikācijai Saeimā un rīkos par to diskusijas.

Savukārt Eiropas Komisija lūgusi Eiropas Savienības Tiesu izvērtēt daudz peltā ACTA atbilstību bloka tiesību normām.