fbpx

15.03.2012

Godātie kolēģi! Komisāra kungs!

Situācija Baltkrievijā ir nopietna un pasliktinās. Pieaug politisku arestu, apšaubāmu tiesas prāvu skaits, draudi režīma pretiniekiem un presei. Ir neizprotami vīzu aizliegumi braucieniem no un uz Eiropas Savienību. Traģiski, ka diviem jauniem puišiem pēc apšaubāma tiesas procesa ar nepārliecinošiem pierādījumiem, tika noteikts nāvessods, kura vieta un laiks turēti noslēpuma statusā, neatklājot tos pat piederīgajiem.
Vienlaikus jāatzīst, ka vēstnieku izraidīšana liecina, ka režīmam “nervi netur”, tātad jāturpina uzsvērt, ka mūsu attiecību attīstība ir tieši atkarīga no spējas izpildīt saistības cilvēktiesību un tiesiskuma jomās.

Protams, Baltkrievija ir maza valsts, tai nav bagātu dabas un enerģijas resursu, tomēr, pastiprinot sankcijas pret Lukašenko režīmu, jāizvairās arī no dubultstandartiem, kādus dažkārt pielietojam, vērtējot līdzīgus notikumus, piemēram, Krievijā.

Ir jāpaplašina konkrētas sankcijas pret režīma galvenajiem izpildītājiem - aizliegumi iebraukt ES teritorijā, mantas un bankas kontu iesaldēšana. Sankcijām ir jāvēršas tieši pret konkrētām personām un uzņēmējiem, kas atbalsta šo autoritāro režīmu, taču ne tautu vai mazajiem uzņēmējiem, kuri visvairāk ciestu no ekonomiskajām sankcijām. Ja pārtrauksim vai būtiski ierobežosim savu ekonomisko sadarbību ar Baltkrieviju, tad visvairāk zaudēs baltkrievu tauta, savukārt mēs kļūsim vairs nevis par sabiedrotajiem, bet pāridarītājiem. Bet režīma vadība izdzīvos, noveļot vainu par savam grūtībām uz mums.

Mūsu sankcijām ir jākalpo kā politiskam instrumentam, ne sodam baltkrievu tautai. Tas nozīmē arī atbalstu Baltkrievijas pilsoniskajai sabiedrībai.