fbpx

20.10.2010

RUNA EP

Godātie kolēģi!

Ukraina ir valsts ar lielu stratēģisku nozīmi Eiropas Savienībai. Tāpēc mēs nevaram palikt vienaldzīgi pret to, kas šajā valstī notiek.

1.oktobrī desmitiem tūkstošu ukraiņu izgāja ielās, protestējot pret Janukoviča iniciētajām un īsi pēc prezidenta ievēlēšanas nomainītās konstitucionālās tiesas apstiprinātajām izmaiņām valsts konstitūcijā. Šīs reformas tika veiktas bez demokrātiskas apspriedes, nesaskaņojot ar Venēcijas komisiju to atbilstību demokrātijas pamatprincipiem. Izmaiņas mazina varas līdzsvaru un apdraud tiesu varas neatkarību Ukrainā. Tiek apdraudētas arī ekonomiskās reformas.

Ir izteiktas bažas par tuvojošos vēlēšanu organizāciju, par valdošās koalīcijas pārstāvju pārsvaru Centrālajā vēlēšanu komisijā, tiesu sistēmas izmantošanu politiskiem mērķiem, NVO ierobežošanu un valsts iejaukšanos opozīcijas partiju darbībā.

Diemžēl, valdošā koalīcija Ukrainas parlamentā noraidīja opozīcijas priekšlikumu, ar kuru dalība ES kļūtu par Ukrainas ārpolitikas prioritāti. Tomēr mums jāturpina uzsvērt sadarbības nozīmi ar Ukrainu, jāseko noslēgto vienošanos izpildei.

ES jāpieprasa un vienlaikus jāpalīdz apkarot korupciju, nodrošināt mediju brīvību. Situācija, kad mediju magnāts vienlaikus vada valsts drošības dienestu un ir augstākās tiesu padomes biedrs, kuras spēkos ir pieņemt un atlaist tiesnešus, neraksturo demokrātisku valsti.

Visbeidzot, ir nepieciešami arī praktiski pozitīvi soļi no mūsu puses, paredzot gan bezvīzu režīma ieviešanu nākotnē, gan sadarbību ekonomikā, īpaši enerģētikas jomā, vienlaikus paužot atbalstu Ukrainas demokrātiskai attīstībai.