fbpx

10.09.2010

9.septembris (2010) Aizsardzības ministrs Imants Lieģis pateicas mūsu Eiropas Parlamenta (EP) deputātēm Sandrai Kalnietei un Inese Vaiderei par to, ka viņas palīdzējušas sekmēt Mistral kuģu jautājuma izskatīšanu EP līmenī. Pēc Latvijas EP deputātu K.Kariņa, S.Kalnietes, I.Vaideres, kā arī pēc vairāku citu valstu EP deputātu pieprasījuma jautājums par Eiropas Savienības (ES) ārlietu un drošības politiku, tai skaitā par ieroču eksportu tika skatīts vakar, 8. septembrī, Strasbūras sesijas laikā.

“Esmu tiešām gandarīts, ka Eiropas Parlamenta (EP) Strasbūras sesijā tiek izskatīts jautājums par kopējo Eiropas Savienības (ES) ārlietu un drošības politiku, konkrēti – par ieroču eksportu. Šis jautājums Baltijas valstīm ir īpaši aktuāls, kopš parādījās informācija, ka Francija varētu pārdot Krievijai helikopteru bāzes kuģus “Mistral”, saka I.Lieģis preses paziņojumā, ko vakar izplatīja Aizsardzības ministrija.

“Paldies par šī jautājuma aktualizēšanu Eiropas Parlamenta līmenī VIENOTĪBU pārstāvošajiem deputātiem Krišjānim Kariņam, Sandrai Kalnietei, Inesei Vaiderei, Igaunijas EP deputātam Tunne Kelam, Lietuvas EP deputātam Vytautas Landsbergis, kā arī EP deputātiem Gunnar Hökmark,Bendt Bendtsen, Jacek Saryusz-Wolski, Ville Itälä, Michael Gahler, José Ignacio Salafranca Sánchez-Neyra, Laima Liucija Andrikienė.

Esmu pārliecināts, ka tādi stratēģiski un militāri jautājumi kā jaunākās paaudzes bruņutehnikas pārdošana trešajām valstīm pirms to pieņemšanas ir jāapspriež NATO partneru un ES dalībvalstu ietvaros. Uzskatu, ka NATO un ES centieni uzlabot sadarbību ar Krieviju nedrīkst notikt uz Baltijas jūras reģiona drošības rēķina.

Jau kopš 2009.gada decembra akcentēju nepieciešamību rūpīgāk izvērtēt NATO un ES dalībvalstu ieroču eksportu – esmu to darījis gan tikšanās laikā ar Francijas aizsardzības ministru Ervē Morēnu, gan ES un NATO valstu aizsardzības ministru sanāksmēs, kā arī paužot savu pārliecību vairākiem ietekmīgiem ārvalstu medijiem. par to rakstījis gan žurnāls “The Economist”, gan tādi portāli kā Jamestown foundation , Defence news, Foreign Policy u.c. Esmu rosinājis ietvert jautājumu par bruņutehnikas pārdošanu trešajām valstīm arī jaunajā NATO stratēģiskajā koncepcijā.”