fbpx

28.08.2010

Pirms diviem gadiem Eiropas Parlamenta deputātei Inesei Vaiderei (Pilsoniskā savienība, ETP grupa) kopā ar četriem ārvalstu kolēģiem izdevās panākt, ka Eiropas Parlamentā oficiāli pieņēma un izsludināja rakstisko deklarāciju „Par 23.augusta pasludināšanu par Eiropas staļinisma un nacisma upuru atceres dienu”. Tajā Eiropas Parlaments oficiāli nosoda abus noziedzīgos totalitāros režīmus un aicina visus ES valstu parlamentus pasludināt 23.augustu, kad tika parakstīts Molotova-Ribentropa pakts, par kopīgu staļinisma un nacisma noziegumu upuru piemiņas dienu.

Jāatgādina – deklarācijas pieņemšanai Eiropas Parlamentā bija nepieciešams vismaz 50% deputātu atbalsta. Tās autoriem – Inesei Vaiderei, igaunietei Mariannai Miko, britam Kristoferam Bīzlijam, ungārietei Zitai Gurmai un vācietim Aleksandram Alvaro – ar Latvijas un citu jauno ES dalībvalstu atbalstu izdevās iegūt pārliecinošu balsu vairākumu.

Pēc Ineses Vaideres iniciatīvas šovasar tika arī sagatavota un nosūtīta vēstule Eiropas Savienības dalībvalstu parlamentiem, aicinot tos pasludināt 23.augustu par staļinisma un nacisma upuru atceres dienu. Vēstulē uzsvērts, ka bijušajā Padomju Savienībā un tās satelītvalstīs staļinisma režīma upuru skaits sasniedza ap 20 miljoniem cilvēku, tomēr, atšķirībā no nacistiem, vairums Padomju kara noziedznieku ir palikuši nesodīti.

Kopumā vēstuli parakstīja 36 EP deputāti, tajā skaitā Latvijas eiroparlamentārieši Sandra Kalniete, Krišjānis Kariņš, Ivars Godmanis Roberts Zīle, kā arī Petrs Ščastnijs no Slovākijas, Vītauts Landsberģis no Lietuvas, Danuta Hībnere no Polijas un citi deputāti.

Inese Vaidere ir pārliecināta, ka rakstiskā deklarācija „Par 23.augusta pasludināšanu par Eiropas staļinisma un nacisma upuru atceres dienu”, tāpat kā citi līdzīgi dokumenti, ir spējuši veicināt Eiropas izpratni par Otro Pasaules karu. Politiķe atzīst, ka svarīgi turpināt iesākto darbu. „Bez kopīgas vēstures izpratnes nav iespējams veidot Eiropas nākotni, kas balstās uz vienotām vērtībām, izlīgumu par pagātnes notikumiem un taisnīgu ekonomisko attīstību visās ES dalībvalstīs,” uzsver I. Vaidere.