fbpx

05.07.2010

Eiropas Parlamenta deputāte Inese Vaidere (Eiropas Tautas partijas grupa) kopā ar Igaunijas eiroparlamentārieti Tunni Kelamu ASV pārstāvniecības Eiropas Savienībā vadībai iesnieguši vēstuli, kas adresēta ASV valsts sekretārei Hilarijai Klintonei.
Kā aģentūru LETA informēja Eiropas Tautas partijas grupas Latvijas preses un komunikācijas padomnieks Girts Salmgriezis, vēstulē īpaši tiek atzīmēts vēsturiskais notikums pirms 70 gadiem, kad Amerikas Savienotās Valstis izvēlējās politiku, neatzīstot Baltijas valstu iekļaušanu Padomju Savienībā.
Eiropas Parlamenta deputāte Inese Vaidere uzsver, ka šāda nozīmīga rīcība ir palīdzējusi pasaulē stiprināt Baltijas valstu neatkarības ideju. Tas bija svarīgi 90.gadu sākumā, lai Latvija, Lietuva, Igaunija izkļūtu no Padomju Savienības, jo, pateicoties ASV stingrajai nostājai daudzu gadu garumā, nebija nepieciešami papildu pierādījumi vai citi legāli instrumenti, lai atjaunotu neatkarību.
Deputāte uzskata, ka arī vēl šodien Latvijā ir svarīgi atgādināt šo vēstures faktu, jo valstī darbojas vairākas prokremliskas partijas, kas noliedz okupācijas faktu. Tas savukārt traucē saskatīt vairāku problēmu cēloņus un neveicina rast risinājumus veiksmīgai Latvijas attīstībai.
1940. gada 23.jūlija paziņojums 50 gadus noteica ASV politiku Baltijas valstu jautājumā un nodrošināja šo valstu diplomātisko pārstāvniecību pastāvēšanu ASV. Latvijas nebrīves gados sūtniecība Vašingtonā baudīja pilnu diplomātisko atzīšanu, kas savukārt deva plašas iespējas nenogurstoši atgādināt pasaulei par Latvijas tiesisko esamību un aizstāvēt Latvijas un tās pilsoņu intereses.