fbpx

14.10.2009

14.oktobrī Eiropas Parlamentā Briselē, notiek vērienīga starptautiska konference “Eiropa 70 gadus pēc Molotova-Ribentropa pakta.”

Līdzās Eiropas Parlamenta prezidentam Ježijam Buzekam, Saeimas priekšsēdētājam Gundaram Daudzem un Lietuvas Saeima spīkerei Irēnai Degutienei, šo Baltijas valstu parlamentāriešu pasākumu atklās arī Eiropas Parlamenta deputāte Inese Vaidere (Pilsoniskā Savienība, ETP grupa).

Pēc konferences rīkotāju lūguma, I. Vaidere prezentēs arī kopā ar bijušo EP deputātu Ģ. V. Kristovski atbalstīto Edvīna Šnores dokumentālo filmu „Padomju stāsts”. Patlaban “Padomju stāsts” ir iekļauts prominentā ASV televīzijas staciju tīklā PBS (”Public Broadcasting System”) un tiek pārraidīts vairāk nekā 170 raidorganizāciju programmās visā ASV teritorijā. Jāpiebilst, ka pagājušā gada aprīlī filmas pirmizrāde notika Eiropas Parlamentā, un kopš tā laika ir izraisījušās plašas starptautiskās sabiedrības debates par Otrā Pasaules kara notikumiem un sekām.

I. Vaidere uzsver, ka “Padomju stāsts” ir kā pārrāvums informācijas blokādē, jo tikai līdz ar Baltijas valstu neatkarības iegūšanu un – vēl jo vairāk – ar to iestāšanos ES, bija beidzot iespējams veikt pētījumus par to, kas īstenībā bija Padomju režīms. “PSRS laikos mēs to darīt nedrīkstējām, savukārt rietumvalstis pētījumos nebija īpaši ieinteresētas - it kā lai nekaitinātu “krievu lāci”, kurš bija palīdzējis atbrīvot Eiropu no nacisma. Tomēr viens totalitārais režīms nedrīkst tikt pasludināts par mazāk noziedzīgu tikai tādēļ, ka tas ir apturējis otru, ” pārliecināta I.Vaidere.

Konferencē notiks arī diskusijas par Molotova - Ribentropa pakta negatīvo ietekmi uz Eiropas vēsturi. Uzmanības centrā būs totalitārisma režīma izvērtējumi, Berlīnas mūra krišana jeb Eiropas atkalapvienošanās un vēl daudzi citi šodien aktuāli un līdz galam neizdiskutēti jautājumi.

Diskusijās kopā ar ekspertiem piedalīsies arī EP deputāte Sandra Kalniete (Pilsoniskā Savienība, ETP grupa). Deputāte pirms konferences uzsver, ka patlaban ir svarīgi veidot vēsturiskā taisnīguma izpratni Eiropā, un to ir svarīgi apzināties tieši finanšu krīzes laikā, kad Latvija un citas valstis no Eiropas sagaida solidāru un vienotu atbalstu ekonomikas atveseļošanai. “Bez kopīgas vēstures izpratnes Eiropas Savienība nevar virzīties uz priekšu gan morālā, gan ekonomikas attīstības jomās,” uzskata S.Kalniete.

Informāciju sagatavoja Ģirts Salmgriezis, ETP grupas Latvijas preses un komunikācijas padomnieks.