fbpx

30.01.2009

Šī gada 30. janvārī Ukrainas vēstniecībā Rīgā Prof. Inesei Vaiderei tika pasniegts Ukrainas prezidenta trešās pakāpes ordenis “Par nopelniem”, kas tika piešķirts, pamatojoties uz Ukrainas prezidenta Viktora Juščenko pavēli, pateicoties par Eiropas Parlamenta deputātes personīgo ieguldījumu, informējot pasaules sabiedrību par patiesajiem notikumiem Ukrainā 1932. un 1933. gadā, kad Krievijas totalitārais komunistiskais režīms izraisīja Ukrainā mākslīgo badu – Golodomoru.

ukraina_abalvosana

Uzrunājot viesus, Ukrainas Ārkārtējais un pilnvarotais vēstnieks Rauls Čilačava (Рауль Чілачава) uzsvēra Latvijas un Ukrainas lieliskās attiecības: „Latvijas nemainīgā nostāja, atbalstot Ukrainu Eiropas Savienībā, ir devusi milzīgu ieguldījumu Ukrainas centienos pilnvērtīgi iekļauties Eiropas valstu lokā.”

Augstais apbalvojums tika pasniegts šaurā personu lokā, un aprakstot brīža sajūtas I.Vaidere stāstīja, ka jūtas „pagodināta un vēl joprojām patīkami satraukta par izrādīto atzinību. Šis apbalvojums ir nenovērtējams rādītājs tam, ka mūsu darbu redz ne vien pašu mājās un Eiropas Savienības dalībvalstīs – tas rod atbalsi un tiek vērtēts arī mūsu tuvējos kaimiņos.”

Apsveicēju vidū bija Ukrainas diasporas pārstāvji, Ukrainas un Moldovas diplomāti, „Pilsoniskās savienības” Valdes priekšsēdētāja Sandra Kalniete, tuvākie kolēģi un Ineses Vaideres ģimenes locekļi. „Uzsākot darbu Eiropas Parlamentā, neuzdrīkstējos pat sapņot, ka mans darbs reiz tiks tik augstu novērtēts,” saņemot ordeni, teica deputāte. „Esmu saviļņota un pateicīga latviešu tautai par to, ka man tika uzticēts darbs Eiropas Parlamentā, un, protams, arī ukraiņu tautai par to, ka mans un manu kolēģu, sabiedroto darbs ir izpelnījies tik pagodinošu vērtējumu.”

ukr_ordenis_002ukr_ordenis_003ukr_ordenis_001

Pēc Eiropas Parlamenta deputātes I.Vaideres vēstules Saeimas Ārlietu komitejas priekšsēdētājam Andrim Bērziņam un Saeimas priekšsēdētājam Gundaram Daudzem 2008. gada pavasarī Saeima atzina Golodomoru par staļiniskā režīma apzināti īstenotu genocīdu pret Ukrainas tautu. Savukārt 2008. gada rudenī Eiropas Parlaments pieņēma rezolūciju par Golodomora jeb mākslīgi izraisītā bada Ukrainā (1932. - 1933. gads) upuru piemiņu.