fbpx

10.04.2019

Pērnā gada nogalē saņēmu glīti noformētu, skaistā rokrakstā rakstītu vēstuli, kurā tiku aicināta aktualizēt jautājumu par pieminekļa izveidi PSRS laika disidentam un brīvības cīnītājam Gunāram Astram. Vēstules autors bija Harijs Astra. Diemžēl, 22. martā viņš un viņa sieva Marta Niedra tika nogalināti savās mājās Talsu novada Iģenes "Ceļiniekos".

Decembrī vērsos pie Rīgas domes Pieminekļu padomes un tās priekšsēdētāja Ojāra Spārīša ar aicinājumu Neatkarības laukumā Rīgā izveidot pieminekli Gunāram Astram.

Atbildot uz manu vēstuli, Spārīša kungs pārsteidza pat mani, "meistarīgi" atšūdams ideju, no sava un Rīgas domes pienākuma mēģinādams pārsviest to uz idejas rosinātāja pleciem.

Vai tiešām Padomes gaumē ir pašdarbība Rīgas "dekorēšanā", kad tapuši, piemēram, Gomberga šedevri viņa suņa un Barklaja izskatā, kad Kronvalda parkā stāv maziņš Puškins un liels Ulugbeks? Nezinu, vai Pieminekļu padome saņem atalgojumu, un tas arī nav svarīgi, jo Padome pastāv, bet es tās pienākumos redzu rūpes par pieminekļu uzstādīšanu Rīgā.

Vēl pirms nežēlīgajiem notikumiem marta beigās, nosūtīju arī vēstuli Harijam, pastāstot par radušos situāciju, un apliecinot, ka tomēr mēģināšu par ideju pacīnīties. Viņa atbildi skaistajā rokrakstā es vairs nekad nesaņemšu…

Uzskatu, ka Neatkarības laukums ir ļoti piemērota vieta Gunāra Astras piemiņai, un es aicinu ikvienu atbalstīt šo ideju, lai īstenotos arī Harija Astras pēdējā vēlēšanās. Vispirms es, protams, aicinu Pieminekļu padomi atbalstīt šo ideju, iekļaujot pieminekli Gunāram Astram Neatkarības laukuma kopīgajā izveides plānā.

P.S. Pirms 18 gadiem, būdama Rīgas Domes deputāte un Pieminekļu padomes sastāvdaļa, rosināju pieminekli Gunāram Astram izveidot skvērā pie Tieslietu ministrijas. Tā lieta pavirzījās, izdevās pat panākt finansējumu konkursam. Tomēr, kad darbu Padomē beidzu, mani pēcgājēji šo iestrādi veiksmīgi noraka.


Harija Astras 2018. gada 7. decembrī rakstītā vēstule.