fbpx

26.10.2017

Eiropas Parlaments (EP) apstiprinājis nākamā gada Eiropas Savienības (ES) budžetu. EP deputāte Inese Vaidere pauž gandarījumu par to, ka EP, īstenojot saskaņotu rīcību, izdevies atbalstīt Eiropas vēsturē līdz šim lielāko ES budžetu. Tā saistībām ir paredzēts atvēlēt gandrīz 162 miljardus eiro.

EP par svarīgākajām prioritātēm šogad izvirzījis papildus līdzekļu piešķiršanu pētniecībai, infrastruktūrai un jauniešu bezdarba mazināšanai. Tāpat sagaidāms, ka 2018.gada EP budžeta ietvaros kohēzijas programmu īstenošana kļūs intensīvāka un tā sasniegs optimālo tempu.

Parlaments atbalstījis arī abus Vaideres iesniegtos pilotprojektus. Viens no tiem paredz 1,1 miljons eiro lielu atbalstu Austrumu stratēģiskās komunikācijas operatīvajai grupai, lai efektīvāk cīnītos ar Krievijas propagandu. «Neviena valsts nav imūna pret oficiālās Krievijas melu straumi. Kopš Krimas aneksijas arī rietumvalstis ir pastiprināti sākušas uzskatīt Krievijas ietekmi uz Eiropu par bīstamu,» norāda deputāte.

Otrs pilotprojekts piešķir teju miljonu eiro Eiropas mēroga produktu kvalitātes atšķirību pētījumam, kurā tiks salīdzināti vienādu produktu zīmolu ražojumi ES rietumu un austrumu tirgos. Vaidere skaidro: «Līdz šim vēl nav tikuši veikti aptveroši pētījumi, lai varētu konkrēti apgalvot, tieši kurus produktus šī problēma skar, tomēr ir skaidrs, ka daudziem ražojumiem, ko pārdod pie mums, ir daudz zemāka kvalitāte nekā tajos produktos, kas paredzēti rietumu patēriņam.»

«Mums ir izdevies palielināt finansējumu arī Jaunatnes nodarbinātības iniciatīvai 367 miljonu eiro apmērā un rast papildus 50 miljonus eiro jauno lauksaimnieku atbalstam, tādējādi mazinot, jauniešu bezdarbu lauku reģionos,» skaidro Vaidere.

Ikgadējā budžeta pieņemšanas procesā ES Padome vēlējusies samazināt finansējumu par 122 miljoniem eiro transporta savienojumu projektiem Eiropā. «Tomēr mēs nepamatoti samazinātos līdzekļus pilnā apmērā atgriezām atpakaļ budžetā. Šiem līdzekļiem būs īpaši svarīga loma Latvijā, jo tieši nākamgad tiek plānota Rail Baltica pirmās būvniecības kārtas uzsākšana,» uzsvēra deputāte.

Pēc ikgadējā budžeta pieņemšanas scenārija, Parlamenta paustajam atbalstam sekos vienošanās ar Padomi, kuru plānots panākt nākamo trīs nedēļu laikā. Šis būs pēdējais 28 valstu budžets pirms Lielbritānijas izstāšanās no ES.

Vaidere: Lielākais ES budžets Savienības vēsturē