20.12.2012

Šonedēļ uz Bahreinu dodas Eiropas Parlamenta (EP) deputātes Ineses Vaideres vadīta EP Cilvēktiesību komitejas delegācija, kura tiekas ar valdības pārstāvjiem un cilvēktiesību aktīvistiem, lai aicinātu pārtraukt cilvēktiesību pārkāpumus.

Pirms došanās vizītē Vaidere uzsvēra, ka “Eiropas Parlamenta delegācijas mērķis ir, tiekoties ar Bahreinas parlamentu, valdību un opozīciju, veicināt miermīlīga dialoga veidošanos”. „Cerams, ka atšķirībā no Ziemeļāfrikas valstīm un Sīrijas, Bahreinā izdosies panākt demokrātiskas pārmaiņas bez turpmākas asins izliešanas,” piebilda deputāte.

Bahreina jau ilgu laiku atrodas Eiropas Parlamenta Cilvēktiesību komitejas redzeslokā. Tā ir salu valsts Persijas līcī, kuras valsts pārvalde ir konstitucionāla monarhija. Jau 2011.gadā Bahreinā aizsākās pret karaļa Hamada (Hamad bin Isa bin Salman al-Khalifa) varu vērsti protesti, pieprasot valsts demokratizāciju, politisko ieslodzīto atbrīvošanu un godīgu resursu pārdali. Šiītu musulmaņi, kas sastāda valsts lielāko iedzīvotāju daļu, uzstāj, lai skaitliski mazākā, bet politiski valdošā grupa - sunnītu musulmaņi pārtrauc pret šiītiem vērsto diskrimināciju. Starptautiskā organizācija “Human Rights Watch” apgalvo, ka Bahreinas policija turpina vardarbību pret ieslodzītajiem, tai skaitā arī pret nepilngadīgajiem. Savukārt “Amnesty International” bilst, ka visas līdz šim veiktās reformas ir bijušas vien aizsegs, lai turpinātu represijas. Tiek lēsts, ka bojā gājušo skaits ir ap 80, savukārt ap 1000 protestantu ir arestēti un vēl 4000 zaudējuši darbu.

Pēdējā EP rezolūcija 2012.gada martā mudina Bahreinas valdību veikt visu nepieciešamo, lai īstenotu neatkarīgās izmeklēšanas komisijas ziņojuma ieteikumus un sāktu risināt vissvarīgākos jautājumus - izbeigtu nesodāmību, atjaunotu sociālo mieru, atbilstoši starptautisko cilvēktiesību standartiem uzlabotu cilvēktiesību aizsardzību un īstenotu būtiskas reformas.

I.Vaideres vadītā delegācija Bahreinā tiekas ar Bahreinas karali Hamadu, kā arī valdības pārstāvjiem, tostarp ārlietu, iekšlietu un tieslietu ministriem, lai pārrunātu saspīlēto situāciju, kas izveidojusies starp Bahreinas valdību un opozīciju. Vairākas tikšanās ir paredzētas tieši ar cilvēktiesību aktīvistiem no Bahreinas nevalstiskajām organizācijām. Delegācijai plānots apmeklēt arī cietumu, kur ieslodzījumā šobrīd atrodas cilvēktiesību aktīvists Nabeel Rajab, notiesāts par “neatļautu protestu organizēšanu” un “valdības apvainošanu sociālajos tīklos”.

Vizītes noslēgumā Vaideres vadītā delegācija sniegs informāciju un intervijas starptautiskajiem plašsaziņas līdzekļiem, atspoguļojot sarunu gaitu ar Bahreinas autoritātēm.