fbpx

09.05.2010

8.maijs (2010) Partijas Pilsoniskā savienība (PS) Eiropas Parlamenta deputātes Ineses Vaideres un PS aizsardzības ministra Imanta Lieģa organizētā konference “Virzība uz demokrātisko Eiropu 2. Pasaules kara laikā - Latvijas Centrālā padome un kurelieši”, kas notika Kara muzejā, pavēra līdz šim mazāk zināmu lappusi Latvijas vēsturē un akcentēja mūsu valsts sapni par virzību uz demokrātisko Eiropu 2. Pasaules kara beigās.

Pasākuma ideja dzima martā, kad PS biedru sarakstē I.Vaidere pastāstīja par savu ideju rīkot konferenci par vēsturisko situāciju Latvijā 2. Pasaules kara laikā, lai lauztu nepatiesos mītus par tālaika politiskajiem procesiem mūsu valstī, savukārt I.Lieģis bija lolojis ideju sarīkot konferenci par ģenerāli Kureli un Latvijas Centrālo Padomi 1944.gadā, to saistot ar 8.maiju un centieniem saglabāt brīvu, demokrātisku un eiropisku valsti. Apvienojot abas šīs idejas, tapa konferences programma.

[slickr-flickr search=sets set=72157633312289362]

Konferenci ar ievadvārdiem atklāja EP deputāte I.Vaidere un aizsardzības ministrs I.Lieģis. Ar referātiem uzstājās Eiropas Komisijas pārstāvis un PS biedrs Dr.Pēteris Zilgalvis, igauņu vēsturnieks Tune Kelams, UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas pārstāve Anita Vaivade, vēsturnieki Juris Ciganovs, Valdis Kuzmins, Ulids Neiburgs, Dr. Dzintars Ērglis, Dr. Kārlis Kangers, profesors Džefrijs Sveins (Lielbritānija). Diskusijas pēc katras sadaļas vadīja profesore Rasma Kārkliņa un Latvijas institūta direktors Ojārs Kalniņš.

Konferencē ar uzrunu uzstājās arī PS valdes priekšsēdētājs Ģirts Valdis Kristovskis. Klausītāju vidū bija daudzi PS biedri. Konferences gaitai sekoja politiķi, vēsturnieki, žurnālisti un citi interesenti.

Konferencē tika demonstrēti fragmenti no režisores Dzintras Gekas topošās filmas par pretošanos kustību Latvijā „Konstantīns”. Kā zināms, Latvijas pirmā prezidenta Jāņa Čakstes dēls Konstantīns Čakste vācu okupācijas laikā uzņēmās grūtu un atbildīgu uzdevumu - vadīt Latvijas Centrālo padomi.

Pēc šīs konferences ar EP deputātes I.Vaideres un EP Tautas partiju grupas atbalstu tiks izdots rakstu krājums, kurā būs apkopoti konferencē nolasītie ziņojumi.

Konference tapa sadarbībā ar Kara muzeju un Eiropas Komisijas (EK) pārstāvniecību Latvijā. Pateicoties EK pārstāvniecībai konference bija redzama arī tiešraidē internetā. Pēc neilga laika organizētājiem tiks nodots arī konferences videoieraksts.

Konferencei, kas norisinājās šodien, bija trīs galvenās tematiskās sadaļas. Pirmā – „Vēsturiskā patiesība un pēckara izlīgums” – akcentēja Šūmaņa deklarācijas nozīmi pēckara izlīgumam Eiropā un jauna konceptuāla skatījuma nepieciešamību uz Latviju 2. Pasaules karā. Kā zināms, tieši pirms 60 gadiem – 1950. gada 9. maijā Francijas ārlietu ministrs Robērs Šūmanis nāca klajā ar paziņojumu, ko pazīstam kā Šūmaņa deklarāciju. Viņš runāja par vienotāku Eiropu un par iestādēm, kas šo sapni spētu īstenot. Diemžēl Latvija piecus gadu desmitus pēc kara beigām padomju okupācijas dēļ nevarēja atrasties šajā vienotajā Eiropā.

Otrā konferences tematiskā sadaļa – „Latvijas centrālā padome (LCP) – sapnis par demokrātisku un neatkarīgu valsti, LCP memorands. Šis dokuments ir unikāla kultūras un vēstures liecība, tā oriģināls glabājas Kara muzejā, un šā gada martā LCP memorands iekļauts UNESCO programmas „Pasaules atmiņa” Latvijas nacionālajā reģistrā. Šis dokuments, ko 1944.gada augustā parakstīja 190 politiskie, kultūras, izglītības, zinātnes, militārie darbinieki un uzņēmēji, skaidri apliecina centienus Latvijas valsts neatkarībai meklēt „trešo ceļu”, kas būtu brīvs gan no vācu, gan padomju okupācijas.

Trešā tematiskā sadaļa – „Starp divām varām dzimtenes aizstāvībai: pretošanās kustības militārās izpausmes” deva dziļāku ieskatu ģenerāļa Kureļas grupas un leitnanta Rubeņa bataljona darbības militārajos aspektos.