fbpx

21.04.2010

Strasbūra, 21.aprīlis. Eiropas Parlamentā deputāti kopā ar Augsto pāstāvi ES ārlietās Ketrinu Eštoni apsprieduši krīzes situāciju Kirgizstānas Republikā.
Jau pagājušajā nedēļā Eiropas Parlamenta Ārlietu komitejas deputāte Inese Vaidere (Pilsoniskā savienība, ETP grupa) aicināja parlamentā bez kavēšanās izskatīt jautājumus par notikumu attīstību Kirgizstānas Republikā, kā arī sasaukt ārkārtas sanāksmes. Šonedēļ apspriešana arī sākās.
Inese Vaidere Ārlietu komitejas vadībai uzsvēra, ka Kirgizstānas situācija rada bažas par nopietniem pārkāpumiem cilvēktiesību jomā, palielinās arī turpmāko sadursmju riski, kas savukārt var ietekmēt ne tikai valsts iedzīvotāju labklājību, bet arī stabilitāti reģionā kopumā. Lielas bažas rada ieroču daudzums, kas nemieru laikā nonācis dažādu grupējumu rokās. Iedzīvotāji ir neziņā, pie kā īsti vērsties dažādu ārkārtas gadījumu sakarā, kura uzskatāma par īsto varu valstī.
Eiropas Parlamenta debašu laikā Inese Vaidere norādīja arī, ka Eiropas Savienībai ir jāpieņem izšķiroša stratēģija un taktika, skaidra pozīcija par situāciju un tās attīstību Kirgizstānā. ES jādarbojas kopā ar ANO, EDSO, un ASV, lai aizstāvētu Kirgizstānas iedzīvotājus, kā arī nodrošinātu šajā valstī dzīvojošo ES pilsoņu drošību un nosargātu viņu īpašumus. Pagaidu valdība situāciju kontrolēt nav spējīga, bet par prezidenta Bakijeva atkāpšanos ziņas ir pretrunīgas.
Inese Vaidere uzskata, ka ES jāveic arī neatkarīga izmeklēšana, lai noskaidrotu patiesos nemieru iekšējos un ārējos cēloņus. Politiķe ir pārliecināta, ka šajā gadījumā bezdarbība no ES var veicināt bīstamu notikumu attīstību, kas var apdraudēt arī Eiropas Savienības ekonomiskās un politiskās intereses Centrālāzijas reģionā.
Ineses Vaideres sniegto situācijas analīzi un priekšlikumus atbalstīja Ketrina Eštone, kura plenārsēdes laikā arī norādīja, ka patlaban ir ļoti daudz neskaidrību un spekulāciju par notiekošo Kirgizstānā.