fbpx

02.03.2010

24. februārī norisinājās Eiropas Demokrātu studentu organizētā divdesmitā ikgadējā ziemas konference „Eiropa šodien un pēc 20 gadiem – jaunatnes prioritātes” par Eiropai aktuālākajām ārpolitikas un cilvēktiesību tēmām. Eiropas Demokrātu studentu organizācija pārstāv studentus un jaunos politiķus un līderus no vairāk nekā 37 valstīm, tai skaitā arī no Latvijas. Konference kopumā pulcēja vairāk nekā 150 dalībniekus un augsta ranga speciālistus. Pasākumā savu redzējumu un viedokļus pauda arī Eiropas Komisijas priekšsēdētājs Žozē Manuels Barrozu, Eiropas Parlamenta prezidents Jeržijs Buzeks un citi ietekmīgi Eiropas politiķi un uzņēmēji.

Atsaucoties konferences organizētāju aicinājumam, tajā ar ievadrunu uzstājās Eiropas Parlamenta Ārlietu komitejas un Cilvēktiesību apakškomitejas deputāte Inese Vaidere. Savā runā deputāte jaunos līderus iepazīstināja ar Eiropas Kaimiņattiecību politikas pamatiem un prioritātēm, Eiropas Parlamenta lomu un paveikto šai jautājumā, kā arī iezīmēja ar sevis pārstāvētās Eiropas Tautas Partiju grupas Eiropas Parlamentā prioritātēm un nostāju minētajos jautājumos.

Analizējot aktuālākās Eiropas Kaimiņattiecību politikas tēmas, I. Vaidere sīkāk pievērsās situācijai Krievijā. Viņa atzīmēja, ka patlaban notiekošajās ES un Krievijas pārrunās par jauno stratēģiskās partnerības nolīgumu ES ir jāuzstāj uz kopīgo partnerības pamatprincipu ievērošanu, jo īpaši cilvēktiesību jautājumā. Krievija turpina attālināties no demokrātiskas valsts pamatiem, tiek apspiesta vārda brīvība un opozīcija, izdarīti citi nopietni cilvēktiesību pārkāpumi.

Cilvēktiesību aizstāvis un organizācijas Memorial pārstāvis Sergejs Kovaļevs situāciju Krievijā raksturo sekojošiem vārdiem: „Mūsu konstitūcija netiek ievērota, mums nav brīvu vēlēšanu, mediji tiek cenzēti un nav varas dalīšanas.” Starp vislabāk zināmajiem un traģiskākajiem piemēriem minamas daudzās cilvēktiesību aizstāvju un žurnālistu, piemēram, A. Politkovskas, slepkavības. Savu nostāju šajā jautājumā un vienlaikus necieņu pret Eiropas Savienību Krievija nodemonstrēja, nepamatoti apcietinot vairākus organizācijas Memorial pārstāvjus, tai skaitā 82 gadus veco Ludmilu Aleksejevu, īsi pēc tam, kad viņiem Eiropas Parlamentā bija piešķirta ievērojamā Saharova balva domas brīvībai.