fbpx

03.03.2010

Briselē, 3.martā, tiekoties ar ES prezidentu Hermanu Van Rompeju, EP deputāte Inese Vaidere (Pilsoniskā savienība/ETP) aicināja viņu pievērst uzmanību vairākiem aktuāliem ekonomikas jautājumiem, kas ietekmē Latvijas attīstību.

I. Vaidere pauda viedokli, ka nepieciešami papildus instrumenti, kā atveseļot ekonomiskās krīzes skartās valstis. Latvijas gadījumā nepietiek tikai ar valsts budžeta samazināšanu. Ir jāatrod jauni finanšu instrumenti, lai veicinātu ekonomisko izaugsmi. Piemēram, vajadzētu samazināt valsts un pašvaldību līdzfinansējuma daļu ES struktūrfondu saņemšanai. Turklāt Latvijas valdībai nav iespējams no budžeta atbalstīt savus uzņēmējus vai zemniekus, kā to dara, piemēram, Vācija vai Francija. Tas konkurenci Eiropas Savienības ietvaros padara vēl nevienlīdzīgāku. I. Vaidere arī uzsvēra, ka Latvijas zemnieki jau tā saņem vismazākos tiešos maksājumus Eiropas Savienībā. Ir nepieciešams pārskatīt ES maksājumus, lai jauno valstu zemnieki būtu vienlīdzīgākās pozīcijās subsīdiju saņemšanā no ES budžeta. I. Vaidere sacīja, ka vajadzētu pārskatīt arī Māstrihtas kritēriju pielietošanu, lai jaunās valstis varētu ātrāk pievienoties eirozonai, jo tas stabilizētu šo valstu ekonomiku. Vēl jo vairāk tāpēc, ka minētos kritērijus neizpilda arī eirozonas dalībvalstis.

ES prezidents Hermans Van Rompejs savukārt norādīja, ka ES ir veiksmīgi radusi risinājumus ekonomikas krīzes pārvarēšanai, un jau patlaban varot runāt par nelielu atveseļošanos. ES prezidents pauda gandarījumu par Eiropas Centrālās bankas politiku, neļaujot bankrotēt daudzām nacionālajām bankām, kā arī norādīja, ka situācija būtu vēl sarežģītāka, ja vairākas valstis nebūtu jau ieviesušas stabilizējošo eiro.