fbpx

20.01.2010

17. janvārī Ukrainā notika prezidenta vēlēšanas, kurās kā novērotāja piedalījās arī Eiropas Parlamenta (EP) deputāte, Ukrainas Parlamentārās sadarbības komitejas locekle Inese Vaidere (PS, ETP grupa). Deputāte uzsver, ka šīs vēlēšanas ir svarīgas Ukrainai, jo pēc tām varēs secināt, vai valsts virzība būs vairāk vērsta uz rietumu demokrātijām vai Krieviju.

I. Vaidere atzīst, ka vēlēšanas notikušas mierīgi un bez ievērojamiem pārkāpumiem, tomēr, salīdzinājumā ar milzīgo tautas pacēlumu iepriekšējās prezidenta vēlēšanās oranžās revolūcijas laikā, tagad manāma visai liela politiskā apātija un sabiedrības neticība politiskajiem spēkiem. Arī attiecībā uz prezidenta amata kandidātiem, iedzīvotājos novērojama diezgan liela skepse. Daži netic nevienam no vadošajiem kandidātiem.

Pēc politiķes teiktā, ir interesanti tikties ar vēlētājiem un uzzināt viņu domas par valstī notiekošo. Pozitīvi ir arī tas, ka nav valodas barjeru un cilvēki labprāt pauž savu viedokli. Sarunās ar iedzīvotājiem I. Vaidere dzirdējusi neapmierinātību, piemēram, kāds pensionāru pāris teicis, ka vēlēšanās varot nobalsot bez reģistrēšanās, taču pēc tam izrādījies, ka cilvēki vienkārši bijuši slikti informēti. “Pārbaudes ir ļoti nopietnas un, pat ja atšķiras viens vārda vai uzvārda burts reģistrācijas sarakstā no pasē ierakstītā vārda, tiek sazvanītas attiecīgās iestādes un dati tiek pārbaudīti,” norādīja I. Vaidere.

Kopumā uz Ukrainas vadītāja krēslu pretendēja 18 cilvēki. Piepildījušās I. Vaideres prognozes par vēlēšanu iznākumu - ir jau zināms, ka tām 7. februārī sekos otrā kārta, kurā sacentīsies premjerministre Jūlija Timošenko un opozīcijas politiķis Viktors Janukovičs. Piepildījies arī deputātes paredzējums, ka pirmajā vēlēšanu kārtā lielāku balsu pārsvaru gūs prokrieviski noskaņotais V. Janukovičs. Saskaņā ar šī brīža informāciju, Janukovičam izdevies gūt 35.76% balsu, bet Timošenko – 24.72%. Tas, kā norādīja I. Vaidere, nozīmē sīvāku ciņu eiropeiski noskaņotajai J. Timošenko: “Ja pirmajā kārtā Janukovičam būs 10% pārsvars pār Timošenko, tad, iespējams, Timošenko nākamajā kārtā varētu nākties saskarties ar grūtībām.”

Izvērtējot pašreizējo politisko situāciju valstī, I. Vaidere secina: “Žēl, ka Ukrainas oranžās revolūcijas līderi ir ieslīguši savstarpējos pārmetumos un apvainojumos. Tas var sašķelt tos vēlētājus, kas ir Ukrainas rietumnieciskās orientācijas piekritēji. Šādos apstākļos palielinās Viktora Janukoviča izredzes, kurš vēlas ciešāku sadarbību ar Krieviju. Taču Ukrainas attīstības vārdā būtu labi saglabāt oranžās revolūcijas ideālus.”
Pastāv iespēja, ka arī pēc otrās vēlēšanu kārtas Ukrainas politiskā stabilitāte vēl nebūs garantēta, jo vēlēšanu iznākums var tikt apstrīdēts tiesā.
Šādos apstākļos runāt par Ukrainas integrāciju Eiropas Savienībā ir diezgan sarežģīti, jo politiskie spēki ir sašķelti, tie nevar panākt vienošanos svarīgākajos valsts attīstības jautājumos.