fbpx

14.12.2009

4.-7. decembrī Eiropas Parlamenta delegācija, kuras sastāvā tika iekļauta arī EP deputāte Inese Vaidere (PS), bija vēlēšanu novērošanas misijā Bolīvijā. Pirms vēlēšanām delegācijai bija tikšanās ar Eiropas Savienības ilgtermiņa novērotājiem, ES valstu vēstniekiem un, protams, ar galvenajiem prezidenta amata kandidātiem – Ebo Moralesu (Evo Morales), Manfredu Reijesu Villu (Manfred Reyes Villa) un Samuelu Dorinu Medinu (Samuel Dorina Medina).
Ebo Moraless delegāciju pieņēma eiropiešiem neparastā laikā – sestdienā, sešos no rīta. Bolīvijas līderis bieži sasauc valdības sēdes gan deviņos vakarā, gan septiņos no rīta, tā tautai demonstrēdams nepārtrauktu darbošanos.
Diemžēl, pirms vēlēšanām izpalikušas debates par ļoti nozīmīgiem jautājumiem, piemēram, nākotnes investīcijas, nelegālā kokas audzēšana un narkotiku transports, toties Ebo Moraless izveidojis īpašu pārtikas sertifikātu atbalsta sistēmu trūcīgajiem, galvenokārt kokas audzētājiem (pirms ievēlēšanas amatā Moraless bijis gan arodbiedrību līderis, gan arī kokas audzētāju asociācijas prezidents).

[slickr-flickr search=sets set=72157633307326481]
Moralesa vadītā „Kustība virzībai uz sociālismu”, kura tiek raksturota kā populistiska, nodrošinājusi sev plašu atbalstu galvenokārt turīgo un indiāņu izcelsmes iedzīvotāju vidū. Ja 2005.gada vēlēšanās par Moralesu vēlēja 53% iedzīvotāju, tad šajās vēlēšanās atbalsts bija jau pieaudzis līdz 63%. Tas ļauj Ebo Moralesam ieņemt prezidenta amatu uz nākamajiem četriem gadiem. Viceprezidenta pienākumus, tāpat kā līdz šim, pildīs Alvaro Garsia Linera, socioloģijas profesors, intelektuālis, kuru raksturo kā „valdošās partijas smadzenes”.
Opozīcija pamatoti atzīmē vēlēšanu uzvarētāju valsts ilgtermiņa attīstības redzējuma trūkumu. Ekonomikas politika balstās uz ienākumu pārdali, taču neparedz nākotnes investīcijas infrastruktūrā, kā arī citus ilgtermiņa pasākumus. Valstī nav arī likuma, kas regulētu partiju finansējumu. Līdz ar to ir dažādi minējumi par attiecīgo līdzekļu izcelsmi.
Kā atzina EP vēlēšanu novērošanas misija, tad no tehniskā viedokļa vēlēšanas kopumā noritējušas korekti, atbilstoši likumam.