fbpx

09.11.2009

Tā kā visā Eiropas Savienībā (ES) ir noslēdzies Lisabonas līguma ratifikācijas process, Latvijai eksprezidentes Vairas Vīķes-Freibergas kandidatūra ES prezidenta amatam būtu jāvirza oficiāli, uzskata Eiropas Parlamenta (EP) deputāte Inese Vaidere (PS).

“Būtu ļoti jocīgi, ja mēs to nedarītu - ja ir pateikts “A”, tad ir jāsaka “B”,” aģentūrai LETA sacīja deputāte.

Viņa pauda gandarījumu par premjera Valda Dombrovska (JL) soli, nosaucot Latvijas kandidatūru augstajam amatam. Lai arī patlaban Vaidere atturējās vērtēt iespēju Latvijas eksprezidentei ieņemt augsto amatu, viņa uzskata, ka “intelektuālā divkaujā” Vīķe-Freiberga varētu uzvarēt daudzus publiski minētos pretendentus.

Vienlaikus arī, ja Vīķei-Freibergai neizdotos iegūt augsto amatu, Latvija no kandidatūras minēšanas, pēc Vaideres domām, ir daudz ieguvusi, proti, mūsu kandidāte pasaules masu medijos ir minēta starp spēcīgākajām un tā tiek uztverta ļoti nopietni.

Vaidere noraidīja publiski paustās bažas, ka Vīķes-Freibergas kandidatūras virzīšana varētu negatīvi atsaukties uz iespēju Andrim Piebalgam iegūt pēc iespējas vērtīgāku eirokomisāra portfeli.

“Piebalgs dabūs tādu portfeli, kādu viņš var saņemt šajā brīdī,” teica politiķe, kā maz ticamu vērtējot iespēju Latvijas kandidātam atkārtoti nākamajā komisijā pārraudzīt enerģētikas sfēru, jo šo portfeli jau nolūkojušas ES lielvalstis.

Tāpat Vaidere kā “mazohistisku” vērtēja viedokli, ka Latvijai nevajadzētu virzīt savu kandidātu, jo ES ir viens no tās lielākajiem donoriem pašreizējā situācijā. Šāds uzstādījums, pēc deputātes domām, ir nepareizs un pat dīvains.

Ministru prezidenta preses sekretāre Līga Krapāne aģentūrai LETA apstiprināja, ka patlaban Vīķes-Freibergas kandidatūra augstajam amatam vēl nav virzīta oficiāli.

Vienlaikus Dombrovskis jau iepriekš uzsvēris, ka pauž stingru atbalstu bijušās Valsts prezidentes virzīšanai uz ES prezidenta amatu. Valdības vadītājs gan savu lēmumu virzīt Vīķes-Freibergas kandidatūru ES prezidenta amatam nebija iepriekš saskaņojis ne ar ārlietu ministru Māri Riekstiņu (TP), ne Valsts prezidentu Valdi Zatleru.

Prezidents iepriekš intervijā aģentūrai LETA, komentējot eksprezidentes kandidatūras izvirzīšanas procesu, uzsvēra, ka darbam pie Latvijas ārpolitiskajiem uzdevumiem ir jābūt labi saskaņotam un koordinētam. Pēc Zatlera teiktā, šis būs pirmais jautājums, ko viņš pārrunās ar Dombrovski šodien Rīgas pilī plkst.12 plānotās tikšanās laikā.

Sagaidāms, ka Lisabonas līgums ES varētu stāties spēkā jau decembrī. Tas oficiāli dod iespējas ES līderiem izraudzīties Eiropadomes prezidentu, kā arī sākt jaunās Eiropas Komisijas veidošanu

4. novembris, LETA