fbpx

20.10.2009

Latvijai Eiropas Savienības (ES) prezidenta amatam, kas tiks izveidots, ja stāsies spēkā Lisabonas līgums, vajadzētu virzīt eksprezidenti Vairu Vīķi-Freibergu, aģentūrai LETA sacīja Eiropas Parlamenta deputāte Inese Vaidere (PS).

Lisabonas līgums paredz ES prezidenta amata izveidošanu. ES prezidenta pilnvaru termiņš ir divarpus gadi, paredzot iespēju tikt ievēlētam uz vēl vienu termiņu.

Vaidere ir pārliecināta, ka “divkaujā” ar galveno pretendentu uz šo amatu, bijušo Lielbritānijas premjeru Toniju Blēru, mūsu bijusī prezidente uzvarētu. Politiķe uzskata, ka eksprezidentei ir būtiska pieredze ārpolitikas jautājumos, valodu zināšanas, kas padara viņu par piemērotu kandidāti.

Eiropas Parlamenta deputāte domā, ka Latvija vēl nav nokavējusi iespēju pieteikt savu kandidatūru augstajam amatam, jo Lisabonas līgums nav stājies spēkā. Šāds solis, pēc Vaideres domām, palīdzētu uzlabot Latvijas tēlu.

Vienlaikus Vaidere domā, ka Latvijai aktīvāk dažādiem amatiem ES institūcijās vajadzētu piedāvāt savus cilvēkus, kuru darbs, pēc viņas pieredzes, vienmēr tiek augstu novērtēts. Kā ziņots, neskatoties uz vairāku valstu iebildumiem, Blērs tiek uzskatīts par galveno kandidātu uz ES prezidenta amatu. Viņš jau saņēmis atbalstu ne tikai no Lielbritānijas, bet arī Francijas un Itālijas. Savukārt Vācijas kanclere Angela Merkele iebilst pret bijušā Lielbritānijas premjera iespējamo kandidatūru.

Starp iespējamiem amata pretendentiem tiek minēts arī Nīderlandes premjerministrs Jans Peters Balkenende un viņa bijušais Somijas kolēģis Pāvo Liponens.

Tomēr Blēra izredzes var iedragāt valsts gausā integrācija ES. Lielbritānija vēl nav pievienojusies nedz eiro zonai, nedz Šengenas līgumam.