fbpx

25.08.2009

23. augusts Latvijas un citu ES valstu kalendāros ir ierakstīts kā staļinisma un nacisma upuru piemiņas diena.
Pagājušajā gadā Eiropas Parlamenta deputātei Inese Vaiderei kopā ar četriem citu valstu kolēģiem, izdevās panākt, ka Eiropas Parlamentā oficiāli pieņēma un izsludināja deklarāciju „Par 23.augusta pasludināšanu par Eiropas staļinisma un nacisma upuru atceres dienu.” Tajā tika aicināti visi nacionālie valstu parlamenti pasludināt 23.augustu,dienu, kad tika noslēgts Molotova - Ribentropa pakts, par kopīgu Eiropas staļinisma un nacisma noziegumu upuru piemiņas dienu.
Viena no šīs deklarācijas galvenajām iniciatorēm EP deputāte Inese Vaidere uzskata, ka šī deklarācijas pieņemšana parāda, ka ir mainījusies Eiropas izpratne par Otrā Pasaules karu un tā sekām un par abu noziedzīgo totalitāro režīmu noziegumiem.
Inesei Vaiderei kopā ar citu valstu deputātiem igaunieti Mariannu Miko, britu Kristoferu Bīzliju, ungārieti Zitu Gurmai un vācieti Aleksandru Alvaro izdevās panākt, ka deklarāciju ar saviem parakstiem atbalsta vairāk nekā 400 EP deputātu.
“Jāpiebilst, ka lai Eiropas Parlamentā pieņemtu šāda rakstura dokumentu nepieciešams vismaz 50% deputātu atbalsta. To nebūtu iespējams pieņemt bez aktīvas Latvijas un citu jauno dalībvalstu līdzdalības Eiropas Savienībā”, uzskata Inese Vaidere.
Jāatgādina, 16.jūlijā Saeima nobalsoja par grozījumiem likumā “Par svētku un atceres dienām” un 23.augusts Latvijā oficiāli pasludināts par piemiņas dienu.
Šodien arī Briselē Mini Eiropas parkā vairāk nekā 600 cilvēku piemin staļinisma un komunisma upurus.

Informāciju sagatavoja Eiropas Tautas partijas grupas Latvijas preses un komunikācijas padomnieks Ģirts Salmgriezis